E-sportlased, kes teenivad miljoneid

Kuigi e-spordi termin sai tuntuks 2000 aastatel, sai see fenomen alguse juba 1970. aastate alguses, kui Stanfordi ülikoolis viidi läbi Intergalactic Spacewar Olympics, mille peaauhinnaks oli 1-aastane Rolling Stone ajakirja tellimus. Esimeseks suurejooneliseks e-spordi turniiriks oli aga Atari Space Invaders Championship Los Angeleses 1980.aastal. Turniiril osales ligi 10 000 inimest. Vaevalt, et keegi siis arvas, et paarikümne aasta pärast võib arvutimängude mängimine muutuda elukutseks ja sellega saab teenida miljoneid dollareid. Lisaks mängimisele saab teenida ka e-spordile panustamisega.

Järgnevalt tutvustame rikkamaid e-sportlasi, kelle varandus ulatub mitme miljoni dollarini.

#1 N0tail

28-aastane Taanist pärit Dota 2 mängija Johan Sundstein on erinevate turniiride ja võistlustega teeninud ligi 7,2 miljonit dollarit – see on suurim teenitud summa e-spordi turniiridel. Johan alustas e-spordiga vaid 15 aastaselt ja oli üks noorimaid võistlevaid Heroes of Newerth mängijaid maailmas. Hetkel juhib N0tail RedBull’i sponsoreeritud OG tiimi ja osaleb endiselt turniiridel. Ta on osalenud rohkem kui 200 turniiril. Tema juhitud OG on ainus tiim, kes on võitnud kahel Dota 2 turniiril The International (2018. ja 2019. aastatel). 2019. aastal soetas Johan maja Lissabonis, mille ligikaudne maksumus on 2,2 miljonit.

#2 JerAx

Jerax, kodanikunimega Jesse Vainikka, on 29-aastane soomlasest Dota 2 mängija, kes on samuti OG tiimiliige. Ka tema karjäär algas Heroes of Newerth mängust. Seejärel läbis ta kohustusliku ajateenistuse Soome mereväes ja kui oli selle lõpetanud, hakkas mängima populaarset fantaasiamängu Dota 2. Tema turniirides osalemisega teenitud tulu ulatub 6,4 miljoni dollarini. 2020. aasta alguses teatas soomlane karjääri lõpetamisest, kuna on kaotanud kire Dota 2 mängimise vastu.

#3 Ana

Kolmandal kohal e-sportlastest miljonäride pingereas on 22-aastane austraalane Anathan “ana” Pham. Ka tema tiimiks oli OG ning ta on samuti karjääri lõpetanud, millest ta teatas 2021 aasta suvel. Dota 2 turniiridega on Ana teeninud veidi üle 6 miljoni dollari, suurimad summad teenis ta 2018. ja 2019. aastal, kui võitis koos tiimikaaslastega suurima Dota 2 turniiri The International.

#4 Ceb

E-spordiga 5,7 miljonit dollarit teeninud prantslane Sebastien “Ceb” Debs on OG tiimi aktiivne liige ja samuti teenib raha peamiselt Dota 2 mängimisega. Ta on esimene ja ainuke prantslane, kes on The International turniiril esimese koha saavutanud. 2016. – 2018. aastatel tegeles ta lisaks mängimisele ka teiste mängijate treenimise ja mängudeks ettevalmistamisega.

#5 Topson

Soomest pärit Topias Miikka Taavitsainen, kelle pseudonüüm on Topson on pingereas viies. Dota 2 mängimine on toonud talle 5,6 miljonit dollarit. Koos tiimikaaslastega N0tail, Ana, JerAx ja Ceb-iga on ta saavutanud esimese koha 2018. ja 2019. aasta The International turniiridel. 2021. aasta turniiril jagas OG 7. ja 8. kohta T1 võistkonnaga.

Ainus eestlane

E-sportlastest miljonäride seast võib leida ka ühte eestlast. Muusikaharidusega 31-aastane Clement “Puppey” Ivanov on karjääri jooksul teeninud ligi 3,6 miljonit dollarit. Ta on Team Secret kapten alates 2014. aastast ning mängib Dota 2. Clement on ainus mängija, kes on osalenud igal The International turniiril ja saavutanud kohti esinelikus.