Elon Musk on Lõuna-Aafrikast pärit uuendusliku tulevikuvisiooniga ettevõtja. Ta on SpaceX-i tegevjuht ja peadisainer, Tesla Motorsi juhatuse esimees, tegevjuht ja tootearhitekt ning SolarCity juhatuse esimees. Viimasel ajal on mees saanud palju tähelepanu ning mitmed arvamusliidrid on teda isegi järgmiseks Steve Jobsiks tituleerinud.
Kui Apple’i kaasasutaja ning innovaator Steve Jobs 2011. aasta sügisel suri, jäi temast järele tühimik, mida ei ole seni kellegi näol täita suudetud. Paljud arvasid, et sellist innovaatorit ei näe maailm veel niipea. Nüüd, kus Elon Musk on populariseerinud elektriautode kasutamise ning toonud välja enda uuendusliku visiooni kiirtranspordist, arvab maailm teisiti – Steve Jobsile on leitud uus ning ehk isegi parem asendaja.
Sarnaselt Jobsile osaleb nii majandust kui ka füüsikat tudeerinud Musk aktiivselt kõigi enda ettevõtmiste juhtimises ja tootearenduses ning hindab kõrgelt head disaini. Lisaks sellele on Musk ka väga karismaatiline tegelane. Tema suurim erinevus Jobsist seisneb ehk selles, et ta kuulab ja arvestab tagasisidet ja kriitikat, kui see on aus ja konstruktiivne.
Väliseestlasest investori Steve Jurvestsoniga äsja peetud teleintervjuus mainis ta, et Elon Musk on veel suurem mees kui seda oli Steve Jobs. Seda eelkõige seetõttu, et Musk mõjutab sama revolutsiooniliselt või veel enamgi olulisimaid valdkondi: pangandus, autotööstus, kosmosetööstus, transport jne.
Lõuna-Aafrikas sündinud Muski esimene suur hitt oli PayPal, mis muutis online-maksmise alatiseks: maksed e-poes, rahvusvahelised ülekanded meiliaadressiga jne. Musk müüs PayPali kümmekond aastat tagasi 1,5 miljardi USA dollari eest eBayle.
SpaceX–i, mille tegevjuht Musk on, eesmärk on muuta kosmoseturism inimestele taskukohasemaks. Täna on kosmoselend ääretult kallis – ca 100 miljonit USA dollarit –, sest suurem osa raketist põleb atmosfääris lihtsalt ära ega ole taaskasutatav. SpaceX on aga välja töötamas raketti, mis on taaskasutatav. Ettevõtte kõrgem ambitsioon on muuta Päikesesüsteemi planeet Marss elamiskõlblikuks.
Musk on tegevjuht ka Tesla Motorsis, mis hiljuti avalikustas uue elektriauto Model S koos vägagi futuristliku ning uudse autotootmissüsteemiga. Muski soov on näha tänavatel elektriautosid, mida toidetaks taastuvenergiaga. Ta on esimene, kes sellesse nii tõsiselt süvenenud on – praegu seisab ettevõte silmitsi tootmismahtude probleemidega. Tesla Motors teavitas ka, et neil õnnestus elektriautodega teenida esimene kasum.
Nagu sellest oleks veel vähe. Musk võtab osa ka projektist nimega SolarCity, mis on täna USA suurim päikesepatareide tarnija ja paigaldaja. „Rohelise” suuna propageerijana sooviks Musk vähendada fossiilsete kütuste levikut ning populariseerida rohkem „rohelist” energiat.
Kõige rohkem kõmu pakkus aga Muski visioon kiirest maapealsest transpordist. Nimelt avalikustas mees hiljuti projekt Hyperloopi, mille kohaselt oleks võimalik läbida San Francisco ja Los Angelese vaheline maa (u 550 km) poole tunniga. Transpordi kiirus oleks umbes 965 km/h, kuid ei ole välistatud ka kiiruse arendamine kuni 1300 kilomeetrini tunnis. Transport saaks energiat päikesepaneelidest.
Elon Musk on veel üsna noor, kuid juba võib teda seostada nii mõnegi revolutsioonilise ideega, mis on maailma muutnud või seda alles tegemas. Hetkel on mehel käsil filmist „Raudmees” tuttava futuristliku labori ehitamine, kus ei ole vaja masinaga füüsilist kontakti luua, et virtuaalmaailmas midagi muuta. Kes teab, mis Muski mõtetes veel peitub, kuid üks on kindel – 2011. aastal kaotatud visionääri koht ei ole enam tühi.
Allikad: HuffingtonPost, Okia, Tesla Motors, SpaceX, SolarCity
Foto: http://images.dailytech.com/nimage/180.jpg
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.