Elu saladused: hea tervise saladus

Elu saladused“Suurim rikkus on tervis.” – Vergilius (70 eKr – 19 eKr)

Tervis on elus kõige hinnalisem asi, aga ikka võtame enda tervist endastmõistetavamalt kui midagi muud. Paljud mõtlevad enda tervisele ainult siis kui see on käest läinud. Siis tabab meid teadmine, et ilma terviseta pole meil midagi.

Itaallastel on tervise kohta vanasõna, mis on äärmiselt tõene: “Kellel on hea tervis, see on rikas, ehkki ta ennast rikkaks ei pea.” Me ei mõtle enda tervisele, kui oleme terved, ja olles mõne väiksema tervisehädaga, näiteks külmetusega või gripiga voodis, oled sa kindlasti tundnud sama, millest räägib see vanasõna. Kui sa pole terve, siis tahad sa ainult üht asja – olla terve, ja mitte miski muu pole tähtis kui vaid see, et saaksid enda tervise tagasi. Tervis on elu kingitus, see on midagi sellist, mida sa võtad vastu pidevalt, iga päev. Lisaks kõigele muule, mida me oma tervise heaks teeme, tuleb olla selle eest tänulik, et oleksime veelgi tervemad!

Pea meeles: “Kellel on tänulikkust (tervise eest), sellele antakse, ja tal on rohkem kui küllalt, aga kellel ei ole tänulikkust, sellelt võetakse ära seegi, mis tal on.”

Küllap sa tead inimesi, kes on valinud tervisliku eluviisi ja ikkagi on tervise kaotanud. Kui sa tervise eest tänad, siis saad midagi olulist vastu. Kui oled tervise eest tänulik, siis sa mitte ainult ei säilita enda praegust tervist, vaid paned samal ajal liikuma maagia, et suurendada tervisevoogu endasse. Sa hakkad ka nägema, kuidas sinu tervis kohe paraneb. Väiksed valud, sünnimärgid, armid või märgid hakkavad maagilised kaduma ja sa märkad, et sinu energia, vitaalsus ja õnnetunne kasvavad märgatavalt. Ja nagu sa harjutusi tehes hiljem õpid, võid igapäevase tänulikkusega tervise eest parandada enda nägemist, kuulmist ja kõiki enda meeli, kogu organismi toimimist. Ja kõik see juhtub justkui maagilisel viisil!

“Tänulikkus on vaktsiin, vastumürk ja antiseptik.” Sel määral kui sa enda tervise eest tänulik oled, täpselt selsamal määral paraneb su tervis maagiliselt; ja sel määral kui sa pole tänulik, täpselt selsamal määral su tervis halveneb. Kehvemaks muutunud tervis tähendab su energia, vitaalsuse, immuunsüsteemi, mõtteselguse ning kõigi teiste keha ja vaimu funktsioonide nõrgenemist. Tänulikkus enda tervise eest kindlustab selle, et oled edaspidi veelgi tervem, ja samal ajal kaotab see sinu kehast ja vaimust stressi ning pinge.

Teadusuuringud on näidanud, et stress ja pinge on paljude haiguste põhjusteks. Uuringud on näidanud ka seda, et inimesed, kes on tänuilikud, tervenevad kiiremini ja elavad tõenäoliselt ligikaudu SEITSE aastat kauem! Sa võid enda tervisliku seisundi järgi kohe praegu näha kui tänulik sa oled olnud. Sa peaksid end igapäev suurepäraselt tundma. Kui oled sünge ja elu on tõeline pingututus, millest tuleb läbi murda, või kui sa ei tunne end nooremana kui tegelikult oled, siis on sinu tervis nõrgenenud. Üks vitaalsuse kadumise peamistest põhjustest ongi just tänulikkuse puudumine. Ent see kõik muutub kui sa hakkad kasutama tänulikkuse maagilist väge enda keha tervise heaks!

Terviseharjutus algab sellega, et tuleb läbi lugeda järgnevad lõigud kehalise tervise kohta. Pärast iga kursiivkirjas lauseosa sulge hetkeks silmad ja korda seda mõttes, tundes võimalikult suurt tänu vastava kehaosa üle. Pea meeles, et kui mõtled, miks  sa tänulik oled, siis aitab see sinu tänutunnet süvendada, ja mida sügavamalt sa seda tunned, seda kiiremini sa tunned ja ka näed suurepäraseid tulemusi.

Mõtle enda jalgadele ja säärtele; need on sinu elu peamine transpordivahend. Mõtle kõigest, milleks sa enda jalgu kasutad – näiteks tasakaalu hoidmine, püstitõusmine, istumine, harjutuste sooritamine, tantsimine, trepist üles-alla minek, autojuhtimine, ja muidugi kõndimise ime. Sinu jalad ja sääred võimaldavad sul kodus ringi käia: minna vannituppa, kööki jooki võtma, autosse. Sinu jalad lasevad sul poodides käia, tänaval jalutada. Kõndimisvõime annab meile vabaduse elu nautida! Täna end jalgade ja säärte eest, mõeldes seda tõsiselt.

Mõtle enda käsivartele ja kätele ning kui palju asju sa tõstad ja päeva jooksul käes hoiad. Käed on sinu peamised tööriistad ja pidevas kasutuses pikka aega, iga päev. Su käed võimaldavad sul kirjutada, süüa, telefoni või arvutit kasutada. Võtta asju ja neid käes hoida ning teha kõike, mida vaja. Ilma käteta sõltuksid sa teistest inimestest, kes peaksid sinu jaoks midagi tegema. Täna end käsivarte, käte ja sõrmede eest!

Mõtle enda võrratutele meeltele. Sinu maitsmismeel annab sulle päeva jooksul nii palju naudinguid – iga kord, kui sööd ja jood. Sa tead, kuidas külmaga maitsmismeel kaob, ja kaob ka rõõm söömisest ja joomisest. Täna enda võrratu maitsmismeele eest!

Sinu haistmismeel võimadab sul tunda häid lõhnu: lilled, parfüümid, puhtad linad, toiduvalmistamislõhnad, talveõhtul põlev tuli, õhk suvepäeval, värskelt niidetud rohi, maa lõhn pärast vihma. Täna enda imelise haistmismeele eest!

Kui sul poleks kompimismeelt, siis ei eristaks sa kuuma külmast, pehmet kõvast, siledat krobelisest. Sa ei saaks asju tunnetada ega füüsiliselt arvastust väljendada ega seda vastu saada. Sinu kompimismeel võimaldab sul tunda inimese puudutust, mis on üks hinnalisemaid asju elus. Täna enda hindamatu kompimismeele eest!

Mõtle enda imelistele silmadele, mis võimaldavad näha sulle kallite inimeste ja sõprade nägusid, lugeda raamatuid, ajalehti ja e-posti, vaadata telerit, näha looduse ilu ning mis kõige tähtsam, näha kogu elu enda ümber. Pane tunniks side silmile ja püüa teha seda, mida sa tavaliselt teed ning sa hakkad enda silmi hindama. Täna enda silmade eest, mis võimaldavad sul maailma näha!

Mõtle enda kõrvadele, mis võiamdavad sul kuulda enda ja teiste inimeste häält, et saaksid nendega rääkida. Ilma kõrvadeta ja kuulmismeeleta ei saaks sa kasutada telefoni, kuulata muusikat, kuulata raadiot, kuulda enda lähedaste ja kallite juttu, kuulda helisid enda ümber. Täna ka enda kuulmise eest!

Meelte kasutamine oleks võimatu ilma ajuta, mis annab kõigi meelte kaudu edasi üle miljoni sõnumi sekundis! Tegelikult on see sinu aju, mis võimaldab sul tunda ja kogeda. Maailmas pole seesugust arvutitehnoloogiat, mis suudaks seda järgi teha. Täna enda aju ja suurepärase mõistuse eest!

Mõtle neile mustmiljonile rakule, mis töötavad 24 tundi ööpäevas sinu tervise, keha ja elu heaks. Ütle “Tänan, rakud!”. Mõtle enda elutähtsatele organitele, mis pidevalt filtreerivad, puhastavad ja uuendavad kõike sinu kehas ning mõtle tõsiasjale, et nad teevad seda automaatselt, nii et sa ei pruugigi sellele isegi mõelda. Ütle “Tänan teid, organid, täiusliku töö eest!

Ent veel imelisem kui ükski sinu meel, füsioloogiline süsteem või mõni muu organ, on sinu süda. Süda valitseb kõigi teiste organite elu, sest süda kindlustab selle, et elu voolab sisse igasse organisse. Täna enda tugeva ja terve südame eest!

Nüüd võta paber ja kirjuta sellele suurte tähtedega “TERVIS ON KINGITUS, MIS HOIAB MIND ELUS”.  Pane paber sinna, kus sa seda tihti näed. Kui töötad laua taga, siis võid selle otse enda ette asetada. Kui juhid autot, siis pane see autos kuhugi sellisesse kohta, kus näed seda pidevalt. Kui veedad suurema osa ajast kodus, siis pane see sinna, kus pesed käsi pesed või telefoniga räägid. Vali koht, mille puhul tead, et sealt näed seda lauset sageli.

Vaadates täna seda lauset vähemalt neljal korral, loe sõnu väga aeglaselt, ükshaaval ja tunne endas võimalikult suurt tänulikkkust tervise kui kingituse üle. Olla enda tervise eest tänulik on oluline selleks, et tervist hoida ent samuti kindlustada, et see läheks järjest paremaks ning energiatase ja elurõõm suureneksid. Kui tänulikkust kasutatakse koos tavalise meditsiinilise raviga, siis näeksime tervisevallas tõelist revolutsiooni, paranemisi ja imesid, mida me kunagi varem veel näinud ei ole.

Be the first to comment

Leave a Reply