Hoone igapäevaelust eraldumiseks

Hoone igapäevaelust eraldumiseksKes meist ei sooviks argipäevast eralduda ja enda mõtteid vaikuses mõelda või lihtsalt iseenda seltsis aega veeta. Üks ettevõtja lasi endale samal eesmärgil projekteerida maja keset metsa otse männipuude vahele. Tegemist on hoonega, mille keskel kasvab puu.

Inimesed on enda elamisse roheluse lisamiseks ikka erinevaid potitaimi ja lilli ostnud. Paraku ei ole see sugugi võrreldav ideega, millega sai hakkama Kasahstani disainistuudio A. Masow arhitekt Aibek Almasov. Arhitekti nägemus, mille ta ka realiseeris, kujutab maja, mis on ehitatud puu ümber. Keset Kasahstani endise pealinna ümber asetsevaid metsi paikneb üks väga erilise disainiga hoone, mis näeb välja justkui klaasist silinder. Tänapäeva arhitektuuri juures selles ehk midagi väga erilist ei olekski, kui välja arvata asjaolu, et hoone sees kasvab täiesti ehtne elus puu, mille juured ulatuvad maa sisse. See tähendab, et puu kasvas seal juba varem ja klaasist maja on ehitatud puu ümber.

Arhitekti nägemus oligi luua hoone just sirgete männipuude vahele, kus inimene saaks eemalduda igapäevasest rutiinist ning lasta enda mõtetel puhata. See silindrikujuline hoone valmis tegelikult ühe anonüümse 38-aastase ärimehe palvel spetsiaalseks paigaks, kus ta saaks viibida eemal kõigest häirivast, et olla vabas looduslikus õhkonnas, kus saaks toimuva üle filosofeerida.

„Selle hoone ehitamine oli äärmiselt võimas väljakutse, mille projekteerimise ja rajamise üle oleme me äärmiselt uhked!” sõnas hoone arhitekt Aibek Almasov. Hoone, mis kannab nime „Tree in a House”, on neljatasandiline silinderjas ehitis, mille keskmeks on – nagu nimigi ütleb – kasvav männipuu. Tasandeid toestavad ja hoiavad üleval metallist massiivsed postid ning igale järgmisele tasandile viib kaardus betoonist keerdtrepp. Hoone seinad on kahekordselt karastatud soojapidava klaasiga ning seega pole ohtu, et antud majas külm hakkaks.

Enda kontseptsioonilt ongi hoone pigem meditatiivset laadi ning ka hoone sisustus aitab kaasa inimese seesmise rahulikkuse tagamisele. Seda kujutab ka katkematu hoone tippu viiv keerdtrepp, mida mööda liikudes peaks inimene vabanema erinevatest raskustest, närvilisusest ja ebamugavusest. Seega võiks seda hoonet pidada isegi omaette meditatiivseks keskuseks, kus inimene saab ümbritsevast maailmast eralduda. Hoone terviklikkust sümboliseerib aga katkematu ring, mida näeb nii hoone silinderja vormi kui ka katkematu ringtrepi puhul.

Kuigi Kasahstanis on viimasel ajal Almatõ ümbruse kinnisvara hinnad jõudsalt tõusnud, maksis tellija selle hoone krundi, disaini, materjalide ja ehituse eest kokku 240 000 Inglise naela. Pärast projekti avalikustamist on Aibek Almasovile tehtud veel mitmeid pakkumisi üle kogu maailma.

Allikad: www.etoday.ru, www.knstrct.com, www.amasow.com

Foto: www.editorial.designtaxi.com/news-treeinthehouse0410/1.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply