Hotell, mis pole seniajani valmis saanud

HotellÖeldakse, et mõned asjad ei saa kunagi valmis. Põhja-Koreas seisab juba aastakümneid tühjana hoone, mille eesmärk on täiesti selgusetu ning mille ehitamiseks kulus niigi vaesel riigil üüratu summa.

Barcelonas Kataloonias asub Sagrada Familia katedraal, mida pole seniajani valmis ehitatud, hoolimata sellest, et hoone ehitus on kestnud ligikaudu terve sajandi. Põhja-Koreas Pyongyangist võib leida aga pilvelõhkuja, mille ehitamist alustati juba 1987. aastal, kuid mis pole tänase päevani valmis saanud.

Kui Ryugyongi hotelli 1987. aastal ehitama hakati, arvati, et sellest saab maailma seitsmenda kõrgusega ehitis. Hoone ise on 330 meetri kõrgune ning sinna on kavandatud 105 korrust ligi 3000 hotellitoaga. Hoone esialgne ehituse lõpp oli kavandatud 1989. aastasse, mil juunikuus pidi toimuma 13. Ülemaailmne Noorte ja Üliõpilaste Festival. Kõrghoone ehitamine toimus vastukaaluks Singapuri ehitatavale Stamfordi hotellile, et näidata Põhja-Korea võimalusi, edulugu ja eesrindlikkust.

Hoone ehitamiseks koguti ligikaudu 200 miljoni dollari eest välisinvesteeringuid. Kuigi tollal – nagu praegugi – kehtisid režiimile omased karmid reeglid, pakuti investoritele võimalust rajada hoonesse erinevaid lõbustusastusi nagu kasiinod, ööbklubid jne. Ja kuigi hotell ei olnud veel valmis ehitatud, kirjutati sellest reisiraamatutes ja see oli kantud turistidele mõeldud linnakaartidele. Samuti kujutati hoonet riigi postmarkidel.

Paraku seiskus mitmete asjaolude sunnil, sh ehitusmaterjalide puudumise tõttu, hotelli ehitamine 1992. aastal. Hiljem leiti veel, et hoone tipuosa oli ehitatud väga halvasti ning sellel on oht iga hetk kokku variseda. Algselt oli püramiidi meenutava hotelli koonusekujulise tipu 14st korrusest 8 arvestatud ringi pöörlema, et külalised saaksid igast ilmakaarest nautida kaunist vaadet Pyongyangile.

Ligi 15 aastat seisis hoone ehitus täielikult, kuni 2008. aastani, mil Põhja-Korea liidrid sõlmisid lepingu Egiptuse firma Orascom Groupiga. Lepingu tingimuseks oli, et hotellihoone valmisehitamiseks tuleks välja arendada ka mobiiltelefonide võrk 100 000 kasutajale, sh hotellikülastajatele. 2012. aasta novembris teatas aga hotellikett Kempinski, et hakkab hotelli ehitamist ise juhtima ning kõrghoone avamine on eeldatavasti kavas 2013. või 2014. aastal.

Ryugyongi hotell oli omal ajal küll ambitsioonikas projekt, kuid mingit reaalset praktilist otstarvet see ei teeninud. Peamine eesmärk hoone puhul oli lihtsalt tähelepanu juhtimine Põhja-Korea poliitilisele juhtkonnale.

Allikad: ru.wikipedia.org, www.starogil.ru, www.archdaily.com, www.emporis.com

Foto: www.vtncankor.wordpress.com/tag/ryugyong-hotel

Be the first to comment

Leave a Reply