Igas sammus on energia

Igas sammus on energiaSuurlinnade tänavatel liigub alati inimesi. Mis siis, kui inimeste sammudest tekkivat energiat oleks võimalik kuidagi realiseerida? Suurbritannias on loodud lahendus nimega PaveGen – tänavatele paigaldatud plaadid koguvad astutud sammudest energiat ning suunavad selle tänavate ja reklaamtahvlite valgustamiseks.

Iga terve inimene astub päevas mitu tuhat sammu. Arstid on maininud, et tervisele on hea, kui astuda vähemalt 10 000 sammu päevas. Kui sellise saavutusega hakkama saame, oleme korralikult enda energiat kulutanud.

Ettevõte nimega Pavegen Systems on leiutanud tänavatele paigaldatavad kummist plaadid, mille peale astudes konverteerib selle mehhanism inimese astutud sammu elektrienergiaks. Muundatud energiat kasutatakse lähedalasuvate elektriseadmete jaoks – nt tänavavalgustuslambid, valgusreklaamid, piletimüügiautomaadid jne. Lisaks on PaveGenis olemas sisseehitatud patarei, mis talletab tekkinud kineetilise energia kuni kolmeks päevaks.

27-aastane insener Laurence Kemball-Cook leiutas antud lahenduse prototüübi enda viimasel õpinguaastal Loughborough Ülikoolis tänavavalgustust uurides. Ühe miinusena võib PaveGeni puhul välja tuua ehk selle, et ühe inimese plaadile astutud samm suudab tekitada energia, millega LED-valgusti saaks põleda vaid 30 sekundit. Seega saaks PaveGeni paigaldada vaid väga rahvarohketele tänavatele. Cook sellest ei heitu ning leiab, et toote saab arendada ka nii, et energiat toodetakse pikemaks ajaks, kuid selle väljatöötamine nõuab veel aega.

PaveGeni plaadi maksumuse kohta ütles Kemball-Cook, et hetkel on see loomulikult kallis, kuid kui toode läheks masstootmisesse, odavneks selle hind mitmekordselt. Seetõttu tegeleb ta idee käimalükkamiseks ka investorite otsimisega.

Briti valitsuse poolt rahastatud Technology Strategy Board on antud lahendusest vägagi huvitatud ning üritab luua võimalust seda ka reaalses elus kasutada. Hetkel on PaveGeni juba edukalt katsetatud 2012. aasta Londoni olümpiamängude ajal staadioni lähedal asuvatel tänavatel. Lisaks kasutati PaveGeni süsteemi ka 2013. aasta Pariisi maratoni stardi- ja finišijoonel. 
Kemball-Cooki sõnade kohaselt tahaks ta PaveGeni süsteemi rakendada ka näiteks Mumbai slummides, kus pideva rahvarohke liikumise tõttu oleks PaveGen kindlasti edukas. „Arvestades seda, et inimene teeb enda eluea jooksul ligikaudu 150 miljonit sammu, siis kujutage ette, kui suur on selle tehnoloogia tegelik potentsiaal,” nendib ta.

Allikad: www.edition.cnn.com, www.en.wikipedia.org, www.youtube.com, www.crunchbase.com, www.wattnow.org

Foto: www.blog.ted.com/2013/06/03/energy-from-your-feet-when-sidewalks-and-dance-floors-become-energy-sources/

Be the first to comment

Leave a Reply