Ürituste ja asutuste reklaamimisel on oluline osa ka maskottidel. Jaapanis lõi üks vangla endale armsa maskoti, kes väidetavalt peaks esile tooma vanglaelu helgema poole. Inimõiguste eest võitlejad sellega paraku nõus ei ole.
Tavaliselt kohtame maskotte ikka olümpiamängude või mõnede teiste suurvõistluste juures, samuti näeme neid erinevate ettevõtete reklaamüritustel. Jaapani põhjaosas asuv Asahikawa vangla on tüdinenud enda tumedast ja inimkaugest mainest ning on endale palganud tööle inimesed, kes peaksid antud asutust inimestele kuidagi lähendama.
Kohalike ametnike ja töötajate arvates peetakse kõne all olevat vanglat justkui Jaapani pimedaks paigaks, mille seinad on hallid ja kus inimestel puudub masendava olu tõttu igasugune võimalus paremaks muutuda. Seetõttu otsustatigi luua Kattakuri-Chan, humanoidne maskott, kelle pea on kandiline ning juustes on suur lilla õis. Just lilla värv on iseloomulik selle piirkonna ühele lillele, mis puhkeb vangla läheduses õide pärast lume sulamist.
Vangla maskott on riietatud vangivalvuri riietusse ning temast on olemas nii nais- kui ka meesversioon. Väidetavalt peaks loodud maskott panema inimesed mõistma, et tegemist ei ole sugugi kurjategijatele mõeldud nn põrgu eelväravatega, vaid ka vanglas võib elu normaalne olla.
Asahikawa vangla avalike suhete juht kinnitab: „Kattakuri-Chaniga loodame end asutusena lähendada teistele inimestele ja selgitada selle kaudu meie tegelikku püüdu parema ja kuritegevusevaba elu suunas. Vangla peab olema asutus, mis on avatud ühiskonnale, kuid samas ka selle poolt aktsepteeritud ja toetatud. Lisaks aitab toetav ühiskond vabanenud vangidel kergemini ellu sulanduda ja kuritegelikust elust võõrduda.”
Kattakuri-Chani esitleti eelmisel pühapäeval vangla iga-aastasel üritusel. Maskot täitis enda rolli korralikult, sest külastajate arv suurenes eelmise aasta 1200-lt tänavu 1700 külastajani ning seda suuremas osas just tänu maskoti kaasamisele üritusse. Tokyost 900 kilomeetri kaugusel põhjas asuva kinnipidamisasutuse lahtiste uste päevadel said külastajad tutvuda vangide igapäevase eluga.
Inimõiguste eest võitlevate aktivistide sõnul on aga tegemist lausa mõnitamisega, sest Jaapani vanglasüsteem on maailmas väidetavalt üks karmimaid ja rangemaid ning kujutlus mingisugusest lõbusast maskotist ei peegelda vangide tegelikku elu.
Allikad: www.news.com.au, www.metro.co.uk, www.designtaxi.com
Foto: www.mirror.co.uk/news/weird-news/japan-prison-gets-cuddly-mascot-2266734
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.