Ungari tudengid protestivad uue kooliseaduse vastu alasti

Ungari tudengidKooliseadused peaksid ennekõike lähtuma vabaduse printsiibist. Paraku Ungari Kaposvári Ülikooli rektor niimoodi ei mõtle ning kehtestas meie jaoks küllaltki absurdsena tunduva uue riietumisetiketi.

Eesti haridusmaastikul on mitmeid probleeme, mida peab veel põhjalikult arutama ja kaalutlema, kuid õnneks on meie koolidel veel vaba voli enda territooriumil kehtiva korra üle otsustada nii, et selleks ei tuleks kellegi vabadusi piirata.

Ungari Kaposvári Ülikoolis korraldasid tudengid väga omapärase protestiaktsiooni. Käesoleva aasta 1. oktoobril viisid Kaposvári Ülikooli kunstiosakonna tudengid läbi protesti, kus heitsid endalt loengu ajal seljast kõik riided – sh aluspesu – ning pidasid loengu nii, et neid katsid vaid õppematerjalid. Antud aktsioonis osales umbes kümmekond nais- ja meestudengit koos juhendajaga. Protest oli suunatud ülikooli rektori Ferenc Szavai poolt sisse viidud seaduse vastu, mille põhjal on naistel keelatud ülikoolis viibida miniseelikutes ja stringides ning meestel lühikestes pükstes ja sandaalides. Lisaks on keelatud end liialt parfüümidega lõhnastada, naised peavad kandma mõõdukat make-up’i, käima ilma kunstküünteta ja väljakutsuvad aksessuaarid on ülikooli territooriumil üldse keelatud. Seaduses oli veel kirjas, et uue vormina aktsepteeritakse naistel vaid valget pluusi ja pükse ning meestel ülikonda. Olukorra teeb veelgi absurdsemaks asjaolu, et isegi värvide puhul tuleb eelistada konservatiivsemaid tumedaid toone ning heledate toonide kandmine soojal ajal on keelatud. Ülikooli rektori sõnul peab selline lähenemine tudengeid ühendama ning looma kindla distsipliini nii koolis kui ka tulevases iseseisvas elus.

Paraku erineb üliõpilaste seisukoht rektori omast paljuski ning nende eesmärgiks on edasi olla vabad enda valikutes riietumisel. Mõned võrdlevad antud olukorra tekkimist diktatuuriga ning on uue korra jätkumisel avaldanud soovi ülikoolist lahkuda. Küll aga loodavad paljud tudengid, et rektor tuleb mõistusele ning laseb ülikoolielul toimuda normaalsel vabal viisil nagu varem.

Uute reeglite vastu on tudengitel kavas korraldada veel mitmeid väljaastumisi, millest järgmine leiab aset 7. oktoobril, kus kantakse vaid sandaale ja saunalinasid.

Allikad: www.au.ibtimes.com, www.euronews.com, www.huffingtonpost.com, www.usatoday.com

Foto: www.adelaidenow.com.au/lifestyle/fashion/mini-skirt-ban-sparks-underwear-protest-at-kaposvar-university-in-hungary/story-fni0dflv-1226732647761

Be the first to comment

Leave a Reply