Kolm tunnust, et oled juhiks sündinud

Kolm tunnust, et oled juhiks sündinudKõik teavad, et iga inimene liidriks ei sobi. Bestselleri „Predictable Success: Getting Your Organization on the Growth Track — and Keeping It There” autor Les McKeown õpetab eristama nii-öelda sündinud liidrit inimesest, kes lihtsalt on sellele positsioonile mingitel asjaoludel sattunud.

Sa juhid ainult siis, kui on vaja, mitte kogu aeg.Me kõik oleme kohanud inimesi, kes igas olukorras ohjad enda kätte haaravad. Olgu see siis ajurünnak, korvpallimäng või perekondlik väljasõit – alati peavad nemad seda juhtima. Sageli nimetatakse selliseid inimesi nn sündinud juhtideks ning sageli hakkavad nad ka ise end selleks pidama.

Tõsi on aga hoopis see, et loomupäraste liidriomadustega inimesed ei eelda hoopiski mitte, et just nemad peavad igas olukorras vastutuse võtma ja kogu aeg eesliinil toimetama. Vastupidi – nad asuvad liidripositsioonile vaid siis kui olukord seda tõepoolest nõuab.

Sa näed asju laiemalt kui teised inimesed. Paljud juhid ajavad eestvedamise segamini pideva tegutsemise ja ringirabelemisega. Nad usuvad siiralt, et juht peab olema ambitsioonikas, pidevas liikumises ning töötama rohkem, kiiremini ja paremini kui teised. Tulemus on see, et juhtimine on tegelikult pidev tulekahjude kustutamine.

Muidugi mõistavad tõelised liidrid ka tegutsemise tähtsust, kuid see ei ole nende jaoks kõige tähtsam. Nad näevad asju laiemalt kui inimesed nende ümber ning nad mõistavad, et mõtlemine, mõistmine ja tõlgendamine on vähemalt sama tähtsad kui tegutsemine.

Sa muudad inimesi ja nad saavutavad tulemusi. Üks juht täidab eesmärgid, kuid põletab seejuures enda meeskonna läbi. Teine juht ehitab üles suurepärase meeskonna, kuid nad ei täida eesmärke. Kumb on siis parem juht? Selliseid dilemmasid võib ettevõtetes pidevalt näha. Samas parim juht oleks hoopis kolmandat tüüpi ehk see, kes arendab meeskonna selliseks, et ilma läbi põlemata eesmärkideni jõutaks.

Parim juht ei pruugi olla see, kes alati teistest ettepoole trügib. Kui sinu kinnisideeks on tulemused ning need on sulle nii tähtsad, et oled nende nimel valmis manipuleerima ja teistega tüli norima, siis pole sa paraku mitte juht, vaid diktaator.

Allikas: http://www.inc.com/les-mckeown/3-signs-youre-a-true-leader.html

Foto: http://www.ideachampions.com/weblogs/05.21.10-5-Ideas-That-Can-Accelerate-Your-Leadership1.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply