Kui kaua püsiks elu Maal ilma Päikeseta?

elu Maal ilma PäikesetaKui asetada aurav kohvitass külmikusse, ei jahtuks see otsekohe maha. Samuti jääks Maa vähemalt paari miljoni aasta jooksul veel soojaks (s.o võrreldes soojusega kosmoses) kui Päike ühel hetkel end lihtsalt „välja lülitaks”. See, muide, on füüsiliselt võimatu. Meie, pinnaelanikud, tunneksime seda jahedust aga tunduvalt varem.

Nädalaga langeks keskmine globaalne pinnatemperatuur allapoole -17 Celsiuse kraadi; aastaga langeks see juba -37 kraadini. Ookeani pealmised kihid jäätuksid hetkega, kuid apokalüptiline iroonia väljenduks tõsiasjas, et jää soojustaks enda alla jäävat süvavett, millega oleks ookeanite täielik jäätumine välistatud veel järgmiste sadade tuhandete aastate jooksul. Miljoneid aastaid hiljem saavutaks meie planeet stabiilse -200 kraadise temperatuuri – Maa tuumast kiirguv kuumus võrduks siis kuumusega, mida Maa kiirgab kosmosesse, selgitab California Tehnoloogiainstituudi professor David Stevenson.

Kuigi mõned mikroorganismid suudaksid maakoores ellu jääda, naudiksid enamik elusolendeid elu ilma päikeseta ainult lühikest aega. Fotosüntees pidurduks kohe, misjärel enamik taimi sureksid mõne nädalaga. Suured puud võivad ellu jääda veel mitmeks aastakümneks – seda tänu nende aeglasele ainevahetusele ja mahukale suhkru talletamisele. Toiduahela alumise lüli lagunemise tagajärjel sureks ka enamik loomi kiiresti välja. Raipesööjad peaksid teiste jäänuseid süües vastu seni, kuni külm nad lõpuks tapaks.

Inimesed võiksid elada allveelaevades ookeani kõige sügavamates ja soojemates kohtades, kuid palju atraktiivsemana näib võimalus luua tuuma- või geotermilised asualad. Ideaalne koht elamiseks oleks ka Islandi saareriik, arvestades et 87% saare rahvastikust soojendab juba praegu enda kodusid maapõueenergiaga. Astronoomiaprofessor Eric Blackmani sõnul võiksid inimesed vulkaanilist kuumust rakendada veel sadu aastaid.

Muidugi ei küta Päike ainult Maad – see hoiab meie planeeti ka orbiidil. Kui selle mass ühtäkki ära kaoks – mis on samuti võimatu –, lendaks meie planeet minema nagu õhupall, mis järsku nööri küljest lahti on lastud.

Allikas: http://www.popsci.com/science/article/2013-07/if-sun-went-out-how-long-could-life-earth-survive

Foto: http://johnosullivan.files.wordpress.com/2012/11/sun-heats-earth-on-one-hemisphere-only.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply