Kuidas jooga sinu keha muudab?

JoogaJoogast on saanud rahu, selguse ja heaolu sümbol. 2012. aastal läbiviidud uuringu kohaselt harrastab joogat üle 20 miljoni ameeriklase. Jooga on kasulik vaimu ja keha stressi leevendamiseks ja heaolu suurendamiseks. Loomulikult on jooga ka hea vahend füüsilise vormi parandamiseks.

Järgnevalt on loetletud mõned positiivsed mõjud, mida joogaga tegelemine endaga kaasa toob.

Pärast (esimest) joogatundi:

Parem mõtlemisvõime

Ainult 20 minutit Hatha joogaga tegelemist parandab tunnetuslikke võimeid, keskendumist ja mälu. Inimesed, kes tegelevad joogaga, saavutavad paremaid tulemusi ka teistes eluvaldkondades.

Madalam stressitase

California Ülikool on leidnud põhjuse, miks jooga stressi leevendab. Nimelt vähendab jooga nende proteiinide aktiivsust, mis mängivad põletiku tekkimisel suurt rolli.

Vahelduv geeniväljendus

Ühest Norra uuringust selgus, et paljud tervislikud mõjud tulenevad sellest, et jooga abiga saab muuta geeni väljendusviisi immuunrakkudes.

Suurem paindlikkus

Hiljutine Colorado Ülikooli uurimus leidis, et Bikrami joogaga tegelemine parandab õlgade, alaselja ja reielihaste paindlikkust. Bikrami jooga harrastamine aitab kaasa ka keharasva vähenemisele.

Pärast (esimest) kuud:

Madalam vererõhk

Inimesed, kellel on probleeme kõrge vererõhuga, võivad leida joogast suurt abi. Pennsylvania Ülikooli teadlased leidsid, et jooga aitab vererõhku alandada ning joogat harrastavatel inimestel on madalam vererõhk kui neil, kes harrastavad näiteks jõutreeningut.

Suurem kopsumaht

15 nädalat Hatha joogaga tegelemist suurendab oluliselt kopsude elulist mahtu – see on maksimaalne kogus väljahingatavat õhku pärast sügavat hingetõmmet.

Paranenud seksuaalne tegevus

2009. aasta Harvardi uurimus avalikustas, et jooga suurendab naiste seksuaalset erutust, iha, orgasmi ja üldist seksuaalset rahulolu, aidates naistel enda kehaga ühine keel leida.

Vähenenud krooniline kaelavalu

Nelja nädala pikkune joogakursus vähendab täiskasvanud inimestel kroonilise kaelavalu esinemist.

Ärevuse leevendus

Bostoni Ülikooli uuring näitas, et harrastades joogat vähemalt 12 järjestikust nädalat, aitb see leevendada ärevust ja suurendada gamma-aminovõihappe taset ajus.

Leevendus kroonilisele seljavalule

On leitud, et Iyengari jooga aitab seljavalu vähendamisele kaasa paremini kui tavalised selleks mõeldud ravikuurid.

Ühtlane veresuhkru tase

Jooga harrastamine diabeedikute puhul võib aidata ühtlustada veresuhkru taset. Juba kolme kuu möödudes väheneb kehamassiindeks ja veresuhkru tase ei tõuse.

Parem tasakaal

Iyengari jooga harrastamine, mis on mõeldud eelkõige vanematele inimestele, aitab parandada tasakaalu ja ennetada vanusest ja tasakaaluhäiretest tingitud kukkumisi.

Pärast (esimest) aastat:

Tugevamad luud

Dr Loren Fishmani poolt läbiviidud uuring tõestas, et jooga harrastamine suurendab täiskasvanud inimeste luude tihedust. „Uurisime luude mineraalset tihedust, õpetasime pooltele katsealustele joogat ning kahe aasta pärast viisime läbi uue uuringu. Joogat harrastanud inimeste luud tihenesid, kuid need, kes seda ei teinud, kaotasid osa enda luumassist,” ütles Dr Fishman.

Tervislik kehakaal

Regulaarne jooga harrastamine ja väike kehakaal on omavahel seoses. „Ülekaalulised, kes tegelevad joogaga, kaotavad kaalu, samal ajal kui need, kes joogat ei harrasta, võtavad reeglina kaalus juurde,” ütles Alan Kristal Fred Hutchinsoni Vähiuuringute Keskusest.

Väiksem risk südamehaigustesse haigestumisel

Jooga kui tervisliku eluviisi osa alandab kõrget vererõhu taset, vähendab kolesterooli taset ja riski haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse.

Mõisted

Hatha jooga – iidne joogavorm, mis paneb rõhku erinevatele füüsilistele asenditele

Bikram jooga – 26 joogapoosi, mida praktiseeritakse 90 minuti jooksul soojaks köetud toas

Iyengar jooga – Hatha jooga alaliik, mis paneb rõhku keha kindlale joondusele ja liigeste kasutamisele.

Vaata illustreerivat fotot siit.

Allikas: Huffington Post

Fotohttp://www.womenshealthmag.com/files/images/1006-yoga.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply