Kuidas kodu sisustamisel hoida puhast joont?

Skandinaavia stiil

Särtsakad toonid, intensiivsed mustrid ja muud keerulise tegumoega sisekujunduselemendid võivad ju toredad olla, ent iga päev nende keskel viibimine võib muutuda väsitavaks ja isegi tüütuks.

Soliidne ja skandinaaviapäraselt minimalistlik interjöör haakub meie kui põhjamaise rahva natuuriga oluliselt paremini. 

Koht, kus naturaalsed materjalid aitavad hoida sidet loodusega, heledad toonid tasakaalustavad pimedat kaamoseaega ning mööbliesemed kestavad üle põlvkondade, täidab meid rahu ja harmooniaga.

Sestap tasub kodu sisustamisel jääda mõõdukaks ja väljapeetuks ning hoida puhast joont.

Kuidas seda teha?

Vähem on rohkem

Maast laeni sektsioonkappide keskel kasvanuna on meil vahel kombeks möbleerimisega liiale minna. Üks nii-öelda puhta elamise tundemärke on iseseisvate mööbliesemete vähesus. Iga asi on interjööri hoolikalt valitud, täpselt sobiv ja sageli mitme funktsiooniga.

Tegelikult ei vajagi me igapäevaseks funktsioneerimiseks hulgaliselt kappe, riiuleid või laudu. 

Kaasaegsetes elamistes on garderoobid, majapidamisruumid ja palju 2in1 võimalusega mööbliesemeid, mis teevad olmekraami paigutamise ja igapäevaste vajaduste rahuldamise lihtsaks.

Oluline on ka tasakaal. Kui ruumi ühes seinas või osas ongi mitu mööblitükki või maast laeni kõrguv riiul, siis ülejäänud osa ruumist või seinad tuleb jätta vabaks.

Mida napimalt toas mööblit on, seda kõrgematele ootustele peab iga üksik asi vastama. Pilkupüüdev disain, meisterlik teostus, eeskujulik kvaliteet ja vastupidavad materjalid on mõned tähtsamad omadused, mida ühelt tänapäevaselt diivanilt või kummutilt võiks eeldada.

Täpselt sellistele näitajale vastavat, Põhjamaise päritoluga disainmööblit pakub Furgneri mööblipood.

Anna silmadele asu

Erksad värvid ja jõulised mustrid ei kuulu rahuliku joonega interjööri.

Ühevärvilised heledad seinad on kõige hõlpsam viis tekitada sisekujundusele ideaalne taustsüsteem – valgete, pastelsete või hallikate seintega sobib peaaegu kõik hästi kokku. 

Samas ei tähenda märksõna “hele” kaugeltki mitte kliinikule sarnanevat kodu ja täielikku värvide ja ornamentide puudust. Õrnade toonide kõrval saab tuua sisekujundusse aktsenti naturaalsete puidu- või kivifaktuuride, musta või söekarva metalli, tagasihoidlikes pastelses värvingus tapeedi või monokroomse mustriga tekstiilidega. 

Oluline on küll heledate toonide domineerimine, kuid pisikesed värvivarjundid on ka lubatud.

Ühtne stiil

Kui eesmärgiks on luua põhjamaises võtmes kodu, siis on äärmiselt tähtis valitud stiilile igas aspektis kindlaks jääda. Mitte nii, et elutuba on heledate seinte, puitparketi ja disaindiivaniga, aga lastetoas on maas PVC ja seinu katab Ämblikmehe-teemaline tapeet.

Elu- ja magamistuba, nii köök kui söögituba, esik ja muud ruumid peaks olema sisustatud sarnase tegumoega mööbliga ning ka siseviimistluses võiks olla üks ühine tervet elamist läbiv joon.

Tulemuseks on läbinisti põhjamaine kodu, kus nii visuaalne kui materiaalne tervikpilt on kenasti tasakaalus. 

Tasub aga meeles pidada, et mitte iga skandinaaviapärase vormikeelega laud või diivan ei kanna seda kvaliteedimärki, mis Põhjamaade disaini maailmakuulsaks on teinud.

Kuna skandinaavialik stiil on ihaldusväärne, leidub sel palju kopeerijaid, kes mööbliesemete väljanägemist matkides pakuvad odavama hinna ja küsitava tasemega tooteid.

Üks tunnuseid, mis seda sorti asju pea alati ühendab on kehvavõitu materjalide kasutamine. Rääkimata viletsast teostusest. 

Hoidu edvistavatest fassongidest

Isikupärased detailid ei sega minimalistlikku interjööri seni, kuni need ümbritsevaga haakuvad. 

Vahel arvatakse, et minimalism välistab igasugused aksessuaarid, kuid see ei pea paika. Tuleb lihtsalt osata valida detailid, mis aitavad lihtsat ilmet rõhutada ega püüa liigselt tähelepanu.

“Puhta joone harmooniat” lõhuvad külluslikud elemendid: näiteks tekstiilide puhul igasugused volangid, draperiid, krooked, sitsid-satsid, narmad, ripatsid ja dekoratsioonid.

Nii nagu mööbliesemed, peavad ka ruumi elavdavad taiesed, keraamika, valgustid, vaibad, kardinad, katted, padjad ja kõik muu taoline olema värvilt ja vormilt pigem tagasihoidlik kui esiletükkiv.

Nippe, mida stiilipuhta põhjamaise kodu sisustamisel veel jälgida ja arvesse võtta, leiab siit.