Kuidas valida söögilauda

söögilauad

Söögilaud on üks kodu olulisemaid ja kesksemaid mööbliesemeid: söögilaua ümber veedetakse unustamatud hetked, muljetatakse päevasündmuste üle ning nauditakse perega koosviibimist.

Söögilaudade valik on väga kirev – alates väikestest ja pikendatavatest söögilaudadest kuni majesteetlike täispuidust söögilaudadeni, rääkimata erinevatest disainidest, mille hulgast leiab sobiva stiili iga kodu tarbeks. Kuidas teha aga valik ning leida see üks ja õige söögilaud, mis kaunistaks kodu aastaid?

Esmalt peaksid selgeks tegema, millises mõõdus söögilaud sobib sinu koju. Mõõda ära ala, kuhu oled planeerinud söögilaua paigutada. Ideaalis peaks söögilaua ja seinte või teiste mööbliesemete vahel olema vähemalt meetri jagu ruumi, et laua ääres oleks mõnus istuda ning selle ümber mugav ringi liikuda. Söögilaua suuruse valimisel tuleks arvesse võtta ka seda, kui palju kohti soovid laua äärde paigutada. Iga sööja vahel võiks olla umbes 60 sentimeetrit ruumi.

Üks kõige käepärasemaid variante on valida väike söögilaud, mida on võimalik pikendada. See tähendab, et laud on päeva ajal kompaktselt kokku pandud, kuid vajadusel on võimalik lauda pikendada ja tekitada istumisruumi juurde.

Suurus ei ole ainus parameeter, millele tuleks enne söögilaua ostmist mõelda – sama oluline on ka laua kuju. Kitsama planeeringuga tubadesse sobib ristkülikukujuline söögilaud paremini, samas kui avaramates ruumides võib mugavalt kasutada nii ümarat kui kandilist söögilauda. Ümarad lauad sobivad enamikesse söögitubadesse väga hästi ja võimaldavad inimesi laua äärde paigutada tunduvalt kergema vaevaga kui kandilise söögilaua korral.

Lisaks söögilaua suurusele ja kujule on oluline valida sobiv materjal. Kui sa soovid, et söögilaud peaks vastu aastakümneid ning oleks kümnete pidude tunnistajaks, on kahtlemata parim valik täispuidust söögilaud. Stiilne, klassikaline ja aegumatu – puit on vaieldamatult üks populaarsemaid valikuid, eriti tänu mitmekülgsetele disainidele, mille hulgas on nii antiikstiilis detailidega laudu kui ka modernseid minimalistlikke disaine.

Kui otsid soodsat ent stiilset puidust söögilauda, on saadaval mitmeid imeilusaid söögilaudu, mis on valmistatud MDF-plaadist. MDF on tuntud hea töödeldavuse poolest ning soodsa hinna tõttu on tegemist mööblitööstuse ühe enim levinud tööstusliku puitmaterjaliga.

Kõrvale ei tohiks jätta ka puidu alternatiive nagu klaas. Kuigi klaasist söögilaud võib tunduda haprana, on tänapäevased klaaslauad valmistatud turvalisest tugevdatud klaasist, millel ei ole ohtu niisama kergelt puruneda. Klaasist söögilauad on trendikad ning tänu klaasi peegeldavale olemusele lisab laud ruumile valgusküllasust.

Kui oled valimas söögilauda, oled ilmselt juba planeerinud kogu toa sisustust ning söögitoa värvigamma on paika pandud. See tähendab, et unustada ei tohiks ka laua värvitooni. Moodsast heledast puidust šiki musta söögilauani – õiges toonis söögilaua leiab iga sisekujunduse jaoks.

Enne söögilaua ostmist tasuks luua nimekiri sellest, mis on sinu jaoks söögilaua juures väga oluline: näiteks suurus, kuju, värv, stiil ja materjal. Nii leiad hõlpsa vaevaga sobiva söögilaua, mille ümber perekeskis kümneid aastaid imelisi hetki nautida.