Lauamängude populaarsus on Eesti tegemas uut tugevat tõus. Suurepärane seltskondlik alternatiiv arvutimängudele on aga olnud populaarne aastasadu. Tänapäeval endiselt populaarsemaid lauamänge male (võime hellitavalt male nimetada ka spordiks) on pärit juba umbes 200-600 aastat pKr Indiast. Esialgses malemängus oli küll etturite, ratsude, odade ja vankrite asemel kasutuses isegi eksootilisemad malendid nagu elevandid.
Millised on aga Eestis hetkel populaarsemad lauamängud?
Vaadates erinevaid poodide müüginumbreid ja Google’i otsingumahte, siis tõusevad esile klassikalised lauamängud, mille kõrvale on sama populaarsed uued multikakangelaste mängud (näiteks Elsa ja Anna mängud, erinevad Lotte mängud). Klassikalistest lauamängudest on kabe, Scrabble, Jenga, Alias, Doomino, Yatzy, RISK, Katan. laevade pommitamine jpt. Uuematest mängudest on esile tõusnud I Know, ÄSK, Imagine, Eesti mälumäng, Euroopa mäng, Viis Sekundit, Saboteur, Dixit, Rory, Touche jpt. Lauamängude topi’id leiab Rahva Raamatu top 10 lauamängud nimekirjast ja Apollo nädala TOP edetabelist. Soovid mängida lauamänge raha peale, siis leia bet365 boonuskood ja alusta mängimist.
Lauamängudega üheskoos käivad ka uskumatud lood ja faktid, mis panevad mõtlema sellele mis rolli on nad maailmas mänginud. Male on ajalooliselt olnud väärikas strateegiamäng, mida harrastasid nii kuningad kui ka nende alamad. Huvitava ajalooga mänge on aga teisigi.
Monopol – lauamängude finantskuningas ja poliitiline tööriist
Teise maailmasõja ajal Saksamaal vangis olnud USA sõduritele saadeti põgenemiseks kaarte ja kompasse, mis olid pidetud Monopoli mängu sisse. Isegi päris raha, mis oli lisatud Monopoli raha vahele. Sõjas ja kommunismi vastu peetud võitlustes on Monopolit kasutatud ka teistel juhtudel. Kuuba diktaator Fidel Castro ei tahtnud aga jätta asju juhuse hooleks. Monopoli oli Kuubas väga populaarne ja Castro otsustas selle mängu kogu riigis keelata.
Lauamängude finantskuninga edu ei ole aga see kõigutanud. Aastas trükitakse Ameerika Ühendriikides 30 korda rohkem Monopoli raha kui päris USA dollareid. Maailma kallim Monopoli lauamäng on aga tehtud rubiinide, teemandide ja kullaga ning maksab 2 miljonit USA dollarit ning on Guinnessi rekordite raamatu poolt kuulutatud maailma kallimaks Monopoli lauamänguks.
Monopoli mängimine on läinud isegi nii kaugele, et välja on arvatud kõige kiirem moodus, kuidas on võimalik antud mängu võita. Kahekesi Monopoly mängides on võimalik (see on küll väga ebatõenoline) võita mäng nelja käiguga. Seda saab proovida Monopoli maailmameistrivõistlustel, mille peaauhinnaks on 20 580 USA dollarit, sama palju kui on mänguraha Monopoli mängus.
Scrabble – mitte lihtsalt lauamäng, vaid kultus
Scrabble ei ole lihtsalt populaarne lauamäng, selle populaarsus on juba võrreldav organiseeritud religiooniga. Scrabble on mitmes Aafrika riigis lausa ametlik spordiala (sh Malil, Senegalis ja teistes riikides). Võistlus on niivõrd tõsine, et ametlikel turniiridel kasutatakse täiesti lamedaid tähti, et võistlejad ei saaks tähti valides enne tunnetada mis tähe nad valivad.
Scrabble loodi ülemaailmne majanduskriisi ehk suur depressiooni ajal, millal New Yorki arhitektist looja Alfred Mosher Butts soovis natukene rahva tähelepanu kõrvale juhtida masendavast igapäevaelust. Tänapäeval on igas kolmandas Ameerika Ühendriikides kodus Scrabble lauamäng.
Scrabble on olnud ka inspiratsiooni allikas teistele lauamängudele. Craniumi lauamäng sündis kui selle looja domineeris täielikult oma naisega teist paari Pictionary mängus aga kaotas väga ühepoolselt Scrabble’i lauamängus.