Leiti kadunud Vincent van Goghi maal

kadunud Vincent van Goghi maalKunstiteadlased leidsid Norra kunstikollektsionääri pööningult mitmetel kordadel eksitavalt võltsinguks peetud Vincent van Goghi maali „Päikeseloojang Montmajouril” ning tõestasid maali autentsuse mitmete uuringute põhjal. Tegemist on tööga, mida peetakse üheks van Goghi loomingu kõrgaja tippteoseks „Päevalillede” ja „Kollase maja” kõrval.

Paljud tuntud kunstnikud elasid omal ajal suures viletsuses ja ei saanud kuulsaks. Tihtipeale tõusevad kunstnike tööde hinnad pärast nende surma ja neid müüakse sageli oksjonitel isegi miljonite eurode eest.

Üks selliseid kunstnikke oli ka hollandlane Vincent van Gogh. Hiljuti leiti üks tema kadunud maalidest „Päikeseloojang Montmajouril”, mis kujutab Arles’i piirkonna kuiva maastikku tammepuude ja põõsastega helesinise taeva taustal.

Maal avastati ja uuriti kunstiekspertide poolt põhjalikult läbi pärast seda, kui van Goghi tööd peeti võltsinguks ning see sattus pikaks ajaks seisma ühe kollektsionääri pööningule. Van Goghi Muusemi eksperdid tahtsid antud maali aga veel kord üle vaadata ning üllatuseks pidid nad konstateerima, et maali näol on tegemist kunstniku autentse tööga. Eksperdid Louis van Tilborgh ja Teio Meedendorp nentisid, et stiilist, „käekirjast”, värvikooslusest ja kontekstist lähtudes ei saa tegemist olla võltsinguga. Teisisõnu tähendab eelmainitu seda, et töös on palju sarnaseid jooni van Goghi teiste samal ajaperioodil valminud töödega. Maali originaalsust kinnitasid ka mitmed meistriteose värvide ja lõuendi keemilise uuringu analüüsid. Teadlased leidsid ka ühe kirja, kus van Gogh antud maali väga kriitiliselt kirjeldas ning mis lisaks kunstiteaduslikele uuringutele antud maali ehedust kinnitas.

„Päikeseloojang Montmajouril” kuulus algselt Vincenti vennale Theo van Goghile. On teada, et 1901. aastal maal müüdi ning see sattus ühe Norra kollektsionääri kätte. Üks viimaseid katseid maali autentsust uurida tehti 1990ndate alguses, kuid muuseumi uurijad keeldusid sellest kategooriliselt. Nii jäigi see kunstikoguja pööningule tolmu koguma, kuni selle vastu uus huvi tärkas.

„Päikeseloojangut Montmajouril” peetakse tänasel päeval kunstiringkonnas ülisuureks avastuseks, sest see on valminud van Goghi loomingu tippajal 1888. aastal, kui valmisid ka mitmed teised tema loomingu tuntuimad taiesed nagu „Päevalilled”, „Kollane maja” ja „Magamistuba”. Van Gogh on nummerdanud antud teose 180-ga ehk siis tema loomingus on tegemist 180. teosega. Teadaolevalt on säilinud veel umbes 100 tööd.

Maal pannakse üles Van Goghi Muuseumisse Hollandis ning seda on võimalik imetleda alates 24. septembrist.

Allikad: www.livescience.com, www.cbsnews.com, www.bbc.co.uk, www.news.nationalpost.com

Foto: www.whyevolutionistrue.wordpress.com/2013/09/09/new-van-gogh-painting-revealed/

Be the first to comment

Leave a Reply