Järjest enam kasvab trend, mille käigus nimetatakse igat laadi mänguasjasid arendavate mänguasjadeks. Mänguasjad, mille osas on raske ilma põhjalikke teadmisi, kindlaks teha millised neist ka tegelikult on arendavad. Väidetavalt võimalikult noorest eas armastuse õppimise ja uurimise vastu huvi tekitamine aitab kaasa säravamale tulevikule. Hariduses on tähtis noorena juurutada enesekindlust probleemide lahendamise osas.
Liigselt räägitakse aga kuidas tulevasi Einsteine kasvatada keeruliste mänguasjade ja õppetehnika abil. Mitmed eksperdid aga arvavad teisiti “Parimad mänguasjad on lihtsad” ütleb Ellen Wild Early Childhood Program at Dutchess Community College’i esinaine.
Wild soovitab anda lastele kriidid, markerid, tavaline paber koos ümbrike ja kleepsudega, õhutades sedasi mõtlema kirjutamisest. Liigne elektroonika ja uhkete mänguasjadega laste meele lahutamine koos nn õppetegevusega võib tekitada kahjulikke tagajärgi. Lapsed ei õpi sihikindlust ja kaotavad keskendumise oskust kui nende mängud ja mänguasjad ei ole meelelahutuslikud. Selle tagajärjel võib tekkida samuti olukord, kus lapsed ei naudi enda loomingulisust ja neile ei paku huvi raamatud.
Vanemad peaksid olema ettevaatlikud, mida neile mänguasjade reklaamides lubatakse. “Laste arengut ei saa kiirendada” ütleb Jim Taylor, psühholoogia doktor ja raamatu Your Children are Under Attack: How Popular Culture is Destroying Your Kids’ Values, and How You Can Protect Them” autor. “Lapsi saab ainult arendada selles tempos, milleks nad on võimelised.”. Taylori sõnul võib liigne laste arengu takka kiirustamine hoopis nende arengut aeglustada. Lapsed on sunnitud siis liigselt tegema asju, milleks nad oma arengus veel valmis ei ole. Selle tulemusena tõkestatakse lastele tegevust, mida nad peaksid tegema antud arengustaadiumis.
Probleem tundub aga olevat ka mõistetav meie lähiriikides. Mitmed brändid on välja tulnud alternatiivina lihtsamate mänguasjadega. Haridusvaldkond teeb koostööd mängutootjatega. Näiteks Eestis müüb Leedu ettevõtte Nuputaja mänguasjad näiteks unikaalset mängude seeriat “Tunnid rebasepoiss Bonniga”. Mängude ja mänguasjade komplektid, mis on õppevahenditena loodud ja koostatud koostöös erinevate Baltimaade riikide pedagoogide vahel. Selle mängu järjest uued komplekid on kasutuses peale Balti riikide ka Saksamaal, Tšehhis, Hispaanias ja Rumeenias. Olles saanud positiivset tagasiside. Olles samas lihtsad ja ilma keerukate funktsioonideta. Tähtis on lastega pidada vestlusi ja küsida neilt küsimusi, et aidata selgitada neile asju, millega koos arendada ka nende enda mõtlemisvõimet. Selle asemel, et kulutada tuhandeid dollareid video ja lugematute funktsioonidega mänguasjadele, mis peavad ainult ühesuunalisi “vestlusi”.
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.