Maailma 100 rikkaimat saaks lõpetada üleilmse vaesuse neljakordselt

Maailma 100 rikkaimatSada maailma rikkamat inimest teenisid 2012. aastal kokku 240 miljardit dollarit, mis on piisav summa, et teha lõpp globaalsele vaesusele. Üleilmse vaesuse ja ebaõigluse vastu võitlev organisatsioon Oxfam avaldas raporti, mis kinnitab, et ka üleilmse majanduskriisi ajal saavad rikkamad üha varakamateks.

„1% rahvastikust ehk kõige rikkamad inimesed on suurendanud oma sissetulekuid viimase 20 aasta jooksul 60% võrra ja seda kõike ka finantskriiside ja majanduslanguse ajal. Majanduse kõikumine üksnes soodustab ja kasvatab nende edu, mitte ei vähenda seda,“ nendib Oxfam, lisades, et eriti järsult suurenes 0,01% rikaste vara.

Oxfami uus raport pealkirjaga „Ebavõrdsuse hind: kuidas rikkuse ja sissetuleku äärmused murravad meid kõiki” osundab sellele, et ekstreemne keskendumine rikkusele tegelikult takistab vaesuse vähendamist maailmas.

See ettekanne avalikustati enne Maailma Majandusfoorumit, mis toimus 26.-30. jaanuaril Šveitsis Davosi kuurortis. Raport kutsub maailma liidreid üles lõpetama ekstreemset rikkust aastaks 2025 ja pöörama vastupidiseks viimase 20 aasta jooksul toimunud ebavõrdsustumist, märkides, et äärmuslik rikkus on ebaeetiline, majanduslikult ebatõhus, poliitiliselt söövitav, sotsiaalseid lahkarvamusi tekitav ja keskkonda lõhkuv.

Lisaks tuuakse raportis esile, et ka poliitikud on langenud majanduseliidi kontrolli alla, eelistades väheseid rikkaid vaesele rahvamassile isegi demokraatlikes riikides. „On aeg, et meie liidrid teeks süsteemi ümber nii, et see töötaks kogu inimkonna huvides, mitte aga globaalse eliidi kasuks,” kutsutakse ettekandes üles.

Allikas: Telegram, www.trueactivist.com; vaata ka www.oxfam.org

Be the first to comment

Leave a Reply