Maailma pikim sõna koosneb 189 819 tähest

Maailma pikim sõnaKui keegi sooviks välja öelda maailma pikima sõna, siis kuluks tal selle hääldamiseks ligikaudu kolm ja pool tundi, sest sõna koosneb nimelt 189 819 tähemärgist.

Maailma pikima sõna näol on tegemist ühe keemilise ühendi – proteiin titiin – nimetusega, mille hääldamiseks kuluks inimesel aega ligikaudu kolm ja pool tundi. Enda pikkuse tõttu ei leidu sõna üheski sõnaraamatus ning senimaani kestavad arutelud, kas antud proteiini nimetust üldse tuleks sõnana käsitleda.

Titiini näol on tegemist teadaolevalt suurima proteiiniga, mida maailmas leidub. Kuna proteiin koosneb 244st eraldiseisvalt kokkupandud proteiinidomeenist, leidsid keemiateadlased, et kuna tegemist on pikima keemilise ühendiga, on sellel õigus kanda ka maailma pikimat nimetust. Keeleuurijad sellega paraku aga päri ei ole ning leitakse, et loodud keemilise ühendi nimetus on verbaalne vorm, mitte keeleline sõna.

Pikima sõna puhul tekib küsimus, kuidas seda hääldada? Selle töö on meie eest ära teinud üks venelasest härra, kes 213 minutiga terve sõna videolindile ette luges. Nagu videost näha, on mees seda teinud katkendlikult, sest tõenäoliselt viiks sellise sõna lugemine paljudel silme eest virvendades järje kaotamiseni.

Vaata videot maailma kõige pikema sõna hääldamise kohta siit ning kirjapilti siit.

Allikad: Geekologie, Bit Rebels

Pilt: http://www.bitrebels.com/wp-content/uploads/2012/11/worlds-longest-word-ever-3.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply