Meri uhtus randa pudeliposti aastast 1906

PudelipostTänapäeval saab kirju saata väga kiiresti, halvemal juhul ehk mõne nädalaga. Kanada läänerannikult leiti pudelikiri, mis pärineb 1906. aastast ja on teadaolevalt vanim selline.

Tänapäeva tehnoloogia abiga saame elektronposti teel adressaadile kohe kirju saata. Tavalise postiga jõuab kiri lähedasse sihtkohta mõne päevaga, kaugemasse nädala(te)ga. Pudelipostiga võib aga juhtuda, et kiri jõuab teise inimese kätte isegi sajand hiljem.

Septembrikuu alguses leiti Kanada läänerannikul Scooner’s Cove’is Steve Thurberi poolt randa uhutud pudelis olev kiri. Nimelt oli mees uurimas Kanada lääneranniku mereäärseid alasid, kui ta liiva sees pudelit märkas. Kui muidu kõnniks inimene tühjast pudelist tõenäolisel lihtsalt mööda, siis Steve Thurber märkas pudeli sees midagi paistvat. Ajalehe Vancouver Sun andmetel suutis mees ilma pudelit avamata kindlaks teha, et tegemist on kirjaga, lugedes sealt isegi välja Earl Willardi signeeringu 29. septembrist 1906. aastast. Kirjas olevat mainitud, et see oli pudelis visatud merre Bellinghamis Washingtoni osariigis aurulaevalt Rainier. Bellingham asub Vancouverist umbes 80 kilomeetri kaugusel.

Kuigi huvi antud leiu vastu on suur, ütleb leidja, et tema antud pudelit ei ava. „107 aastat on möödas ajast, mil kiri vette visati ja ma ei hakka seda avama lihtsalt sellepärast, et ma loodan sealt veel midagi leida!” 
Selleks aga, et olla kindel, kas kiri tõesti nii vana on nagu mainitud, tuleb teha analüüs. Kui see kinnitab kirja autentsust, siis on tegemist vanima leitud pudelikirjaga. Senimaani kannab seda rekordit dateeritud kiri, mis oli teel 97 aastat ja 309 päeva. See leiti Šoti kalamehe Andrew Leaperi poolt Shetlandil ning on ära märgitud ka Guinnessi rekordite raamatus kui vanim teadaolev pudelipost.

Steve Thurber on ise hetkel põhjalikult uurimas Earl Willardi isikut. „Ma usun, et pudeliposti rannast leidmine on üks võimalus miljonist. Isegi kui see kiri oleks olnud teele saadetud aasta-paar hiljem, siis leida enam kui 100 aasta vanune pudelis kiri tundub ebareaalne!” Praegu hoiab Thurber pudelit enda kodus jahedas ja kuivas kohas. Mehe sõbrad ei jäta teda aga siiani pudeli avamise kohapealt rahule ning loodavad, et mees varsti pudeli siiski avab.

Allikad: www.huffingtonpost.com, www.huffingtonpost.ca, www.metro.co.uk, www.ctvnews.ca

Foto: www.globalnews.ca/news/834921/century-old-message-in-a-bottle-found-in-tofino

Be the first to comment

Leave a Reply