Teadlased: „Tätoveeringud võivad vähki tekitada”

Tätoveeringud võivad vähki tekitadaTätoveerimine on kujunenud maailmas üheks suureks trendiks. Kes soovib tätoveeringu kaudu enda kehale jäädvustada mõnd olulist sündmust või elupööret, kes aga niisama enda jaoks olulist sümbolit või kujundit. Teadlased on uuringute käigus aga leidnud, et tätoveeringute tegemine võib inimese tervisele probleeme, sh vähki, tekitada.

Tänapäeva noorte hulgas on tätoveeringud suuresti moes. Uusi tattoo-salonge avatakse igal pool. Kellel raha vähem, suundub kas või odavamasse salongi, aga peaasi, et enda nahale kehamaalingu jäädvustada saaks.

Briti ja Taani teadlaste poolt läbiviidud uuringu põhjal leiti, et tätoveerimisel kasutatavad värvid võivad tekitada vähki. Bradfordi Ülikooli teadlased leidsid, et mitmed tätoveerimisel kasutatavad tindid sisaldavad toksiine, mis ladestuvad inimese organismis ja võivad põhjustada onkoloogilisi haiguseid. Väidetavalt leiti, et tindis olevad nanoosakesed võivad tätoveerimise järel verre sattuda ning maksas ladestuda, madaldades nii organismi vastupanuvõimet väljutada kehast kahjulikke aineid. Katsed pisteliselt valitud tätoveerimissalongides näitasid, et tätoveerimisel kasutatavates spetsiaalsetes värvides sisaldus muu hulgas kantserogeene ja mitmeid muid ohtlikke keemilisi ühendeid, millest kliente enne tätoveerimist ei teavitatud.

Uuringuid läbi viinud Desmond Tobin nentis suure imestusega, et tattoo-salongidele ei kehti mingisugused reguleerivad seadused värvide valikul. Tuli välja, et osa punasest tindist sisaldas endas elavhõbedat, rohelises ja sinises värvis leidus aga koobaltit. Paralleelselt toimunud uuring, mida viis läbi Kopenhaageni Ülikooli dermatoloogia professor Jørgen Serop, leidis 13 võetud tindinäidise puhul 21-st, et need sisaldavad inimesele ohtlikke kantserogeene. Tema pakkus ka välja, et tätoveeringusalongid peaksid enda klientidele teadvustama, milline on tindi koostis, et ära hoida hilisemaid võimalikke pretensioone.

2011. aastal USAs läbiviidud katsetes leiti, et mustas tindis sisalduv keemiline bensopüreen tekitas katseloomadel nahavähki. Seega leiavad teadlased, et see võib olla tõsine oht ka inimestele. Väidetavalt omab enda kehal vähemalt ühte tätoveeringut ligikaudu 45 miljonit ameeriklast. Selle põhjal on ka USA Toidu- ja Ravimiadministratsioon (FDA) hakanud väga põhjalikult antud informatsiooni uurima ning loodab varsti hakata tegema ennetavat tööd antud probleemi piiritlemiseks, täpsemalt eriti just selles osas, et inimesed oleksid teadlikud võimalikest terviseohtudest tätoveerimisel.

Allikad: www.kompravda.eu, www.telegraph.co.uk, www.dailymail.co.uk

Foto: www.infinitetattoos.wordpress.com/2009/02/21/tattoo-tips-for-first-timers

Be the first to comment

Leave a Reply