Treening hõlmab kehalist tegevust ja südame löögisageduse tõstmist puhkeseisundi tasemest kõrgemale. See on oluline osa füüsilise ja vaimse tervise säilitamisel. Sõltumata sellest, kas inimesed tegelevad kerge treeninguga, näiteks jalutamas käimisega, või suure intensiivsusega tegevustega, näiteks jõutreeninguga, on regulaarne treenimine kehale ja vaimule tohutult kasulik.
Neile, kes soovivad jõutreeningutest taastumist kiirendada võiksid kaaluda L-Glutamiin toidulisandi kasutamist või üldiselt heita pilk peale https://www.mrbiceps.ee/ lehel olevatele toidulisanditele.
Aeroobne ja anaeroobne treening
Aeroobse treeningu eesmärk on parandada keha hapniku kasutamist. Enamik aeroobseid treeninguid toimub keskmise intensiivsusega pikema aja jooksul. Aeroobne treening hõlmab üldiselt soojendust, vähemalt 20-minutilist treenimist ja seejärel keha jahutamist. Aeroobne treening kasutab enamasti suuri lihasgruppe ja sellel on järgmised eelised:
- parandab lihaste tugevust kopsudes, südames ja kogu kehas;
- alandab vererõhku;
- parandab vereringet ja verevoolu lihastes;
- suurendab punaste vereliblede arvu, et parandada hapniku transporti;
- vähendab diabeedi, insuldi ja südame-veresoonkonna haiguste riski;
- stimuleerib luude kasvu ja vähendab suure intensiivsusega osteoporoosi riski;
- parandab und;
- suurendab vastupidavust, suurendades keha võimet säilitada lihastes energiamolekule, nagu rasvad ja süsivesikud.
Anaeroobne treening ei kasuta energia saamiseks hapnikku. Inimesed kasutavad seda tüüpi harjutusi jõu ja lihasmassi kasvatamiseks. Need harjutused on kõrge intensiivsusega tegevused, mis ei tohiks kesta kauem kui umbes 2 minutit.
Anaeroobsed harjutused hõlmavad harjutusi nagu jõutõstmine, sprintimine, intensiivne ja kiire hüppamine hüppenööriga, intervalltreeningud või mis tahes kiire intensiivne tegevus.
Kuigi kõik treeningud on südamele ja kopsudele kasulikud, pakuvad anaeroobsed treeningud vähem kasu südame-veresoonkonna tervisele kui aeroobsed treeningud ja kulutavad vähem kaloreid. Siiski on see lihaste kasvatamiseks ja jõu suurendamiseks tõhusam tõhusam kui aeroobne treening. Lihasmassi suurenemine paneb keha põletama rohkem rasva isegi puhates. Lihas on kõige tõhusam kude kehas rasva põletamiseks.
Liikuvuse treeningud
Liikuvuse parandamise treeningu eesmärk on parandada inimese võimet säilitada keha üle kontrolli, kiirendades, aeglustades ja suunda muutes. Näiteks tennises aitab selline treening mängijal säilitada kontrolli oma väljaku asukoha üle taastades kehaasendi ja asukoha platsil pärast igat lööki.
Inimesed, kes tegelevad spordialadega, mis sõltuvad suuresti positsioneerimisest, koordinatsioonist, kiirusest ja tasakaalust, peavad regulaarselt sellise treeninguga tegelema.
Trenni tegemiseks aja leidmine
Treeningu mahutamine tihedasse ajakavasse võib olla takistuseks edukale režiimile. Inimesed ei pea siiski pühendama palju lisaaega treeningule, et näha selle eeliseid. Alljärgnevalt mõned näpunäited füüsilise tegevuse sobitamiseks tihedasse päevakavasse.
Vaata alati, milliseid autosõite saad asendada jalgsi või rattasõiduga. Kas tööle autoga sõitmine on vajalik? Kui jah, proovi parkida kontorist poole kilomeetri kaugusele ja kõndida viimane lõik jalgsi. Inimesed, kes sõidavad tööle ühistranspordiga, võiksid proovida bussist või rongist mõni peatus varem maha tulla ja ülejäänud tee kõndida.
Kui sulle meeldivad videomängud, võiksid kaaluda füüsilist tegevust soodustavate mängude mängimist, näiteks Nintendo Wii treeningrutiinid. Jõulised majapidamistööd, aiatööd ning majapidamistööde ajal trepist üles-alla käimine kvalifitseeruvad samuti füüsiliseks tegevuseks ja võivad aidata sul treeninguga seatud eesmärke tulemuslikult täita.
On oluline, et jooksid treeningu ajal ja pärast seda palju vett. Arstiga konsulteerimine on hea ettevaatusabinõu, kui sul on terviseseisund või vigastus, mis võib mõjutada kehalise aktiivsuse taset või kui treening võib tervist halveneda.
Kuigi aeroobse ja anaeroobse treeningu kombinatsioon annab kõige rohkem kasu, on täiesti passiivse eluviisiga inimestele iga treening parem kui mitte ükski treening.