Millist montaaživahtu kasutada akende tihendamisel?

Tavapoodides müüdavad montaaživahud on enamjaolt mõeldud akende ja uste paigaldamiseks hoonetele ja elamutele, kuid vahtu kasutatakse ka muudel eesmärkidel. Isolatsiooniks, tihendamiseks ning pragude täitmiseks sobib enim tavaline polüuretaan montaaživaht, mis kuivab küllaltki kiiresti. Samuti on osad vahud raskesti ülevärvitavad ning tänu poorsele pinnale imbub peale kantud värv kergelt.

Kui akende paigaldamiseks on tehtud vajalikud toimingud, tuleks poest välja valida tööst vajalik vaht. Jaemüügikauplused ning spetsiaalselt ehitusega seotud ehituskeemiat müüvad kauplused pakuvad oma klientidele suurel hulgal erinevate omadustega ehitusvahtusid ehk montaaživahtusid, mida saab kasutada ka kõige kehvemates ilmastikutingimustes. 

Elastse konsistentsiga montaaživaht on parim valik akende paigaldamiseks, sest tänu oma tihedusele tekib väga hea heliisolatsioon ning külmatõke, mida tuleks hinnata eriti suure asustusega linnaosas. Vahu tihe konsistents pakub vahu kuivamisel tiheda katte konstruktsiooni ning aknaraami vahel. Kuna vaht on kiiresti kuivav, saab üleliigse paisunud vahu kiiresti maha lõigata ning asuda aknapõskede viimistlemise juurde. 

Mida tuleb arvestada montaaživahu valikul?

  1. paisumismaht
  2. temperatuuride kõikumine
  3. niiske keskkond
  4. värv
  5. elatsus
  6. UV-kindlus

Paisumismaht

Paisumiseks tuleb vahu lisamisel jätta alati veidikene ruumi ning seda vähemalt 1cm ulatuses. Kuna montaaživaht on suletud pudelis rõhu all, väljub see pritsimisel survega. Paisumismaht mõjutab otseselt survega pritsimisel konstruktsiooni ning selle paindumist. Kuna metall on vähe painduv ning plastik eriti painduv, tuleks arvesse võtta ohtu, et konstruktsioon võib saada kannatada, kui lisatakse liiga palju vahtu kohtadesse, kus paisumisruumi on vähe. 

Temperatuuride kõikumine

Tegelikult tuleks temperatuuride all mõista paigaldamise ajal olevat õhutemperatuuri. Montaaživahtusid saab kasutada vahemikus miinus 5 kuni pluss 30 kraadi ning seda nii sise kui ka välistingimustes. Vedela vahu jaoks on madal temperatuur nö ohtlik sest tekib niiskuse kristalliseerumine vedela vahu pinnal. Äärmuslike välistemperatuuride juures võib tekkida ka montaaživahu pudelis vahu külmumine. 

Niiske keskkond

Niisketes oludes montaaživahu kasutamine on riskantne vaid sel juhul, kui vahu pritsimisel on otsene kontakt veega. Tavalised montaaživahud on täiesti sobivad näiteks saunas, WC või vannitoas kasutamiseks, kuid võimalusel tuleks kasutada siiski spetsiaalseid vahtusid.

Värv

Kui montaaživahuga töödeldud koht eeldab ka viimistlemist värviga, tuleks pind siiski katta kas pahtli või silikooniga. Värv ei nakku poorsele vahu pinnale, kuid järelviimistlemisel saab tekitada tehispinna lõigatud vahule, kui töö seda nõuab.

Elastsus

Elastsus aitab kaasa heliisolatsioonile. Kui vahtu tuleb kasutada keskkonnas kus detsibelle on palju, sobib selleks enim elastne montaaživaht. Tootjad tähistavad tooted vastavalt ka omadustele ning sel puhul on pudelil kirjas Elastic. 

UV-kindlus

Kui vahtu kasutatakse akende põskedel, mis jäävad mõneks ajaks ilma küljekatteta ning vaht paljandub päikese suhtes, tuleks valida parima UV-kindlusega toode. Päikesevalgus tekitab vahule otsest kahju ning mass hakkab pragunema. 

Enimtuntud montaaživahu tootjad maailmas:

  1. Zettex
  2. Makroflex
  3. Penosil
  4. Sika Boom
  5. Ceresit
  6. Moment

Akende tihendamiseks tuleks valida aknameistrite poolt enim soovitatud montaaživahud, mida kasutavad kõik kogemustega oma ala professionaalid ning meistrid. Näiteks Zettex on suurim favoriit ka mujal Euroopas. 

Elektrihinna tõusu ning kütte kallinemisega tuleks kodudes üle vaadata kõik akende ning uste paigaldusega tehtud väikesed vead, et parandada kõik soojuskaoga seotud lekked.