Neil deGrasse Tyson: „Me oleme siin maailmas kõik üks”

Tihtipeale leiame ennast õhtul voodis eluliste küsimuste üle mõtlemas. Miks me siin oleme? Kuidas sai elu alguse? Mis on hing? Kas seal kaugel universumis on keegi veel? Need on küsimused, mille üle on rohkelt filosofeeritud, kuid millele on raske leida ühtset vastust.

Kui Ameerika astrofüüsik Neil deGrasse Tysonilt küsiti universumi kõige jahmatavama fakti koht, siis vastas ta järgmiselt: „Kõige jahmatavam fakt on teadmine, et aatomid, mis hõlmavad elu planeedil Maa ning moodustavad inimkeha, on loodud kõrge temperatuuri ja rõhu tagajärjel. Kokkuvarisenud ning plahvatanud tähed paiskavad galaktikasse elu tekkeks vajalikke osakesi nagu süsinik, lämmastik, hapnik. Need koostisosad moodustavad gaasipilvi, mis omakorda moodustavad järgmise põlvkonna päikesesüsteeme ja planeete. Planeedid ise aga sisaldavad endas elu koostisaineid.”

„Seega kui öösel taevasse vaatad, siis tead, et me kõik oleme osa universumist, oleme selle sees ning universum ise peitub meis kõigis. /…/ Paljud tunnevad end küll väikeselt, sest universum on nii massiivne, kuid selleks pole põhjust, sest me kõik oleme üks.”

„Inimesed tahavad end tunda siduvalt, oluliselt ning üheks osaliseks tähtsate sündmuste käigus. Sellised me olemegi.”

Pole tähtis kui rikas või vaene keegi on; kui tugev või nõrk; kui populaarne või ilus. See ei oma tähtsust, sest oleme siin maailmas üks ning aeg on seda mõistma hakata.

Vaata ka imelist videot ülevalt!

Allikas: YouTube

Be the first to comment

Leave a Reply