Nipid kuidas säästa raha maja ehitamisel

freimid

Maja ehitamine on suur ja kulukas ettevõtmine. Läbi tuleb mõelda ka kõige pisemad detailid ja valikut on rohkem kui tihti hoomatagi suudame. Alustades vundamendist lõpetades siseviimistlusega, võtab hoone ehitamine lisaks ajale ka palju raha. Selles artiklis proovimegi anda lugejale ideid, et kuidas maja ehitamisel veelgi rohkem säästa. Räägime maja geomeetriast, ise tegemisest ja ehitusmaterjalidest. Lisaks tutvustame uudset lähenemist katuse paigalduseks – katuse fermid. Kindlasti on iga projekt erinev ning vajab unikaalset lähenemist, kuid ehk saate siit juurde mõne mõtte või idee.

1. Tee see ise valmis

Kui oled valmis panustama enda aega ja oskuseid, siis üks märkimisväärsemaid rahalisi võite maja ehitusel on kogu protsess ise läbi viia. Kui kindlasti leidub töid, mida ei ole võimalik algusest lõpuni üksinda teostada, siis sellegipoolest saab ise väga palju ära teha. Näiteks – selle asemel, et tellida professionaalsed värvijad, värvi oma maja ise. Samuti on võimalik palju ise teha juba planeerimise faasis – leida optimaalsed pakkujad, otsida välja sobilikud materjalid ning läbi mõelda reaalne ajaline raamistik.

katusefermid - katuse farmid sulle

2. Säästa raha ehitusmaterjalidelt

Kindlasti arvuta detailselt välja kogu materjali maksumuse – pisematest naeltest kuni kruvideni. Ainult nii saad olla kindel, et oled võimeline endale lubama seda, mida täpselt ehitada soovid. Detailideni arvutused annavad hea ülevaate, et millise materjali pealt on mõistlik tagasi hoida ning millise pealt mitte. Kindlasti ei tasu aga alati osta vaid hinda hinda, sest kallimad materjalid on pikas perspektiivis sageli soodsamad.

fermitehas.jpg

3. Tee hoolikas valik katuse osas

Kui traditsiooniliselt on ehitatud majadele katuseid sarikatest ning katuse struktuuri ehitus toimub ehitusplatsil kohapeal, siis tänapäeval on tegijate eelistuseks saanud pigem katusefermid. Fermid on eelnevalt töökojas valmis mõõdetud ja ehitatud katuse struktuurid, mis ehitusplatsil kohapeal vajavad vaid paigaldust. Katusefermide projekteerimine on küllaltki kiire protsess ning tänapäeval saadab tootja sageli eelvaateks 3D mudeli valmis lahendusest. Kui katuse fermid ja projekteerimine võib algselt tunduda kulukam lahendus, siis tasub kindlasti arvesse võtta ka ehituskulusid. Katusefermide hind koos ehitusega tuleb tihti siiski odavam kui kasutada sarikkatuse meetodit.

katusefermide hind

4. Hoia maja geomeetria lihtsana!
Kindel viis kuidas maja ehitamist kallimaks muuta on keerukas algne idee. Mida keerulisem on disain, seda pikemaks kujuneb maja ehitamise protsess. Kandiliseks disainitud maja on aga lihtsam ja kiirem ehitada, ning vajadus tööjõu suurearvulise tööjõu vastu väheneb. Igat detaili või nurka planeerides tuleb tõsiselt läbi mõelda, et kui keeruline või kulukas on selle ehitamine.

maja katusefermide hind

5. Ehita hoopis kahekorruseline maja.
Hinnavõrdluses on kahe korruselise maja ehitamine isegi taskukohasem. Ühekorruselised majad on laiemad ning vajavad rohkem ruumi. Kahekorruselised aga kasutavad vähem maad, jätavad rohkem ruumi õuealaks ning nõuavad vähem ehitusmaterjali. Lisaks pakub kahekorruseline maja rohkem privaatsust ning paremaid vaateid.
Muidugi tuleb arvestada kõikide võimaluste ning isiklike eelistustega. Ajaliselt võtab kahekorruseliste majade ehitus kindlasti palju kauem aega ning algne investeering võib suuremaks osutuda.

Kokkuvõtlikult on enim säästlikud meetodid võimalikult suurel hulgal ise tegemine, materjalide valik ning hoone geomeetria. Hilisemate üllatuste vältimiseks tasub teha eelnevalt väga täpne detailne planeering. Kindlasti tuleb enne ehitusfirmat palkamist teha põhjalikku uurimustööd – tuleb selgitada välja, et kui pikk on nende kogemus, jälgida kliendiga suhtlemise sujuvust, arvesse tuleb võtta eelnevate klientide kogemusi ning oluline on üle vaadata tehtud tööde portfoolio. Edu ehitamisel!