Nutikas kütmine – mis see on?

Parasvöötmeline kliima loob Põhja-Euroopa ilmastiku muutlikuks ja talved tihtipeale jahedaks, mistõttu kulub hoonetes stabiilse temperatuuri hoidmisele palju soojusenergiat. Keskmiselt 60% talvistest kommunaalkuludest moodustavad küttekulud tõstes külmematel kuudel kulud eriti kõrgeks.

Nutikate kütteseadmete valik aga aitab energiakulude pealt kokku hoida ja see kaudu raha säästa.

Enam levinud ja säästlik kütteseade on õhksoojuspump, mille tööpõhimõte seisneb välisõhust toodetud soojusenergia pumpamisest siseruumidesse. Õhksoojuspump on peaaegu et hooldusvaba ja pikaajalise kestvusega – ühe soojuspumba keskmiseks vanuseks hinnatakse kümmet aastat. Keskmiselt hoiab õhksoojuspumba kasutamine aastas kokku 1 200€ (95m2 suurusega kodus) tavapärastest küttekuludest.

Teine keskkonna- ja rahakotisäästlik kütteseade on maasoojuspump. Maasoojuspump kannab maapinnas salvestanud soojusenergia kütteseadmesse. Selline tööpõhimõte vähendab kuni 80% küttekuludest võrreldes fossiilsetel kütustel põhinevate seadmetega.

Tootmishoone, korrusmaja või kontori kütteseadmeks sobib ideaalselt õhk-vesi soojuspump. Õhk-vesi-laadne soojuspump kasutab soojuse tootmiseks välisõhku salvestanud soojusenergia, mille energiakandjaks siseruumides on vesi. Soojuspump sobib ideaalselt iseseisvaks kütteseadmeks hoides kokku üldistelt kui ka vee soojendamisele kuluvatest küttekuludest.

Enda elamule ja soovidele sobilikuma valiku tegemiseks pöördu soojuspumpade edasimüüjate poole, kes oskavad sulle parima lahenduse pakkuda.

Targad lahendused ehk nutilahendused on saanud osaks paljudele kodudele, et kasutada kõiki ressursse optimaalselt, et säästa nii keskkonda kui ka rahakotti. Kui erinevad soojuspumpade lahendused hoiavad tavapäraseid küttekulusid madalana, siis nutikate lisalahendustega on võimalik nende töötamise pealt veel omakorda säästa. Soojuspumba ostmiseks on võimalik soetada kaugjuhtimissüsteem ehk kontroller, millega saab reguleerida soojuspumba töötamise efektiivsust kodust eemal olles. Kaugelt juhtimine on võimalik mobiilirakenduse kaudu, üks popularsemaid rakendusi on AirPatrol, mis on eestlaste poolt välja töötatud ,ja mille lahendusi pakub soojuspumpasid müüv ettevõte Bestair. AirPatrol on mõeldud õhksoojuspumba või konditsioneeri kaugjuhtimisseadmeks, mis võimaldab seadet sisse ja välja lülitada, määrata soojendamise või jahutamise režiimi, valida sobilik temperatuur ja ventilaatori kiirusaste. Kaugjuhtimine toimub kas SMS saatmise või otse mobiilirakendus kaudu, mis ühildub nii Android, iOS ja Windows Phone 8 operatsioonisüsteemidega.

Miks soetada nutikütte seade?

Uurimised näitavad, et nutika küttesüsteemi seadeldisega on võimalik vähendada omakorda veel 20-25% küttekuludest reguleerides seadme töövõimsust kodust eemal olles. Eemalt saab töörežiimi vahetada madalamale astmele ja vahetult enne kojuminekut seda vajadusel suurendada. Selline reguleerimine aitab keskkonnasäästlikumalt enda kodu kütta ja hoida ära liigselt madala või kõrge temperatuuri koju saabudes.
Teiseks, AirPatrol annab sulle tagasisidet hinnates ruumi temperatuuri ja õhuniiskust, mille peale on võimalik iseendal soovidele vastavalt ruumi parameetreid muuta ilma, et selleks peaks koju liikuma ja kontrollima õhu seisundit. Samuti on võimalik seadistada süsteem nii, et kodu omanik saab teavituse, kui temperatuur või õhuniiskus langeb määratust liiga madalaks või kõrgeks.

Kolmandaks, määra spetsiifilised kellaajad, mil seadeldis töötab väiksemal võimsusel, näiteks kasuta seda võimalust magamise ajaks määrates alates keskööst madalam temperatuur ja varahommikust uuesti kõrgem. Sellise reguleerimisega säästad energiakulude pealt ja garanteerid magusa une jahedamas ruumis magades.

Soetades enda soojuspumba juurde kaugjuhtimissüsteemi, säästad lihtsal ja odaval viisil küttekulusid. AirPatrol lahendused on leitavad nii rakenduse veebileheküljelt kui ka Bestair lehelt.