Obama teavitas lõplikust otsusest Süüriat rünnata

Süüria rünnakUSA president Barack Obama teavitas laupäeval, et on lõplikult otsustanud korraldada limiteeritud rünnaku Süüriale keemiarelvade kasutamise eest. Kuigi Obamal ei ole vaja Kongressi positiivset otsust, tahab ta seda enne rünnakukäsu andmist siiski kuulda. Obama ei täpsustanud, milline on Süüria vastu suunatud rünnak.

„Olen pärast pikka kaalutlemist jõudnud otsusele, et USA peaks Süüria valitsust ründama. See ei oleks plaanitu vahelesekkumine, vaid pigem limiteeritud kestvuse ja ulatusega rünnak,” ütles Obama. Augustis teavitas president, et Süüria valitsus on toime pannud 21. sajandi „brutaalseima rünnaku” kodanike vastu ning ei valitsuse karistamata jätmist ei saa lubada. Obama selgitas: „Olen valmis vandaalitsemise kõrvaldama. Ma palun Kongressil näidata maailmale, et me oleme valmis otsuseid vastu võtma kui üks riik.” Hetkel on USA Kongress tööpüha tõttu puhkusel, kuid asja kallale asutakse septembri teisel nädalal.

Briti parlamendi alamkoda hääletas Suurbritannia sõjalise sekkumise Süürias maha, öeldes et seni pole veel kindlaid tõendeid keemirelvade kasutamisest valitsuse poolt. Peaminister David Cameroni sõnul näitas tulemus selgelt, et parlament ei soovi Suurbritannia sõjalist tegevust Süürias ning valitsus kavatseb sellele vastavalt talitada. Ka avalik arvamus seisab tugevalt Suurbritannia sõjalise sekkumise vastu: eelmise nädala seisuga toetas seda 25 protsenti, vastu oli 51.

Süüria asevälisminister Faisal al-Maqdad teavitas: „Me kordame, et keemiarelvi kasutasid terrorirühmitused koos USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa abiga. See peab lõppema. See tähendab, et samu keemiarelvi kasutavad samad rühmitused peagi ka Euroopa inimeste vastu.” Süüria suursaadik toetas asevälisministri sõnu ÜRO kohtumisel ning teavitas ka omalt poolt, et Süüria on süüdi lavastatud.

Süüria konfliktid said alguse kaks ja pool aastat tagasi. 2011. aasta märtsis protestiti 14 õpilase arreteerimise ja nende väidetava piinamise eest Deraa linnas. Assadi režiim vastas sellele vägivaldse haaranguga, kuid kodanike protesti kohta ei ole raporteid. Valitsuse teguviis suurendas protestilainet märkimisväärselt, viies veel ohtlikemate konfliktideni. ÜRO sõnul on Süüria kodusõjast alates surma saanud üle 100 000 inimese ning riigist põgenenuid on üle 1,7 miljoni.

Allikad: The VergeTelegram

Foto: http://opencanada.org/wp-content/uploads/2011/09/Obama_Jobs.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply