Punker 599 – unikaalne mälestusmärk väärtustamaks Hollandi militaarajalugu

Punker 599Mälestusmärgid seostavad ajalugu tänapäevaga. 1940. aastal Hollandisse rajatud sõjapunker oli algselt paljudele tundmatu, kuid pärast selle lahtilõikamist ning mälestusmärgiks muutmist sai sellest üks külastatavamaid rahvusmonumente Hollandis.

2010. aastal rajati Hollandisse sõjamemoriaal Teises maailmasõjas sõdinud sõduritele. Tavaline sõjapunker numbriga 599 ei äratanud algselt erilist tähelepanu, hoolimata asjaolust, et see paiknes sõidutee ääres. Pärast varjumiskoha muutmist mälestusmärgiks on sellest aga saanud üks külastatavamaid mälestusmärke Hollandis.

Arhitektuuribüroo RAAAF ja disainistuudio Atelier de Lyon otsustasid luua lahenduse, mis lõikab punkri pooleks, avades selle seeläbi külastajatele. See näitab kuivõrd kitsastes tingimustes pidid sõdurid hakkama saama kõige karmimatel aegadel ning rõhutab riigi sõjalist ajalugu läbi 20. sajandi, mida kaasajal unustamas ollakse.

Monoliitse betoonehitise lahtilõikamiseks läks vaja teemantketassaagi ning kraanat, mis hiljem keskel oleva kitsa lõigu ära tõstis. Punkri läbilõikamiseks kulus 40 päeva. Mälestise loomiseks rajati punkri juurde viiv trepp ning punkrit läbiv kitsas betoontee, mis viib edasi lähedalasuva veekoguni.

Sarnaseid pommivarjendeid ehitati Hollandi veepiirile ligi 700. Tegemist oli veefrondiga, mis pidi 1815. ja 1940. aastal kaitsma Muideni, Utrechti, Vreeswijki ja Gorinchemi linnasid. Punker 599 ehitati 1940. aastal, kaitsmaks 13 sõdurit pommitamise eest. Nüüd on algselt unustusse jäänud peidupaigast kujunenud Hollandi üks rahvusmonumente.

Tutvustavat videot antud monumendi kohta saab näha siit.

Allikad: Dezeen, RAAAF, YouTube

Pilt:http://2.bp.blogspot.com/-96FwwNTmnos/Uq8W8d7uyEI/AAAAAAAAEI4/n7ef5KrE4Fg/s1600/Indechs_Bunker-599-by-RAAF-and-Atelier-de-Lyon.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply