Raamatukokku tagastati 79 aastat tagasi laenutatud raamat

79 aastat tagasi laenutatud raamatVahel juhtub ikka, et raamatukogust laenutatud teaviku tähtaeg möödub justkui märkamatult. Inglismaal Leicesteris sai raamatukogu tagasi raamatu, mis laenutati 79 aastat tagasi.

Raamatute hind on krõbe ja paljudele üle jõu käiv, mistõttu on hea võimalus uute raamatutega tutvuda neid raamatukogust laenutades. Tihtipeale juhtub ka seda, et raamatule antud tähtaeg möödub ja tiksuma hakkab viivis. Loodetavasti ei kujune see trahv aga niivõrd suureks nagu arvutati ühele Leicesteri vanahärrale.

Leicesteris elav 64-aastane Keith Dolphin otsustas kodus põhjalikuma koristustöö teha. Ühe raamatu vahelt leidis mees sedeli, mille kuupäeva järgi sai vanahärra aru, et raamat tuli raamatukokku tagastada 28. maiks 1934. aastal. Mees otsustas olla aus ning viia laenutatu tagasi raamatukokku. Leicesteri linna nõukogu hinnangul oleks selle raamatu viiviseks olnud 11 534 Inglise naela, kuid vastavalt seadustele saab raamatukogu trahvida kõige enam 7 naela. Paraku pole senimaani teada, kes raamatu laenutas, sest raamatu tagasitooja Keith Dolphin sündis alles 15 aastat hiljem. Seega näis ka viivise küsimine temalt veidi kohatuna.

Härra Dolphin sõnas: „Leidsin raamatu koristamise käigus koos teiste raamatutega. Eelmine omanik, kes siin elas, on nüüdseks surnud ja me ei saa küsida, kes võis antud raamatu laenutada. Raamatud on vanad, kuid siiski loetavad. Raamatu vahel oleval lipikul on nii laenutamise kui ka tagastamise kuupäev ning kui ma seda nägin, siis ma ei suutnud isegi ette kujutada, kui suur selle raamatu viivis võiks olla!”

Leicesteri maakonna nõukogu esindaja ütles, et nad ei hakka vanahärralt trahvi sisse nõudma, sest antud raamatu näol on tegemist tõenäoliselt ühe raamatukogu vanima teavikuga. Tegemist oli E. Philips Oppenheimi raamatuga „Master of Men”, mis rääkis vikaarist ja tema kahe tütre elust vaikses külakeses.

Teadaolevalt seni vanim ja nüüdseks tagastatud teavik oli laenutatud Austraalias 122 aastat tagasi ning selleks oli Charles Darwini raamat putuktoidulistest taimedest.

Allikad: www.mirror.co.uk, www.huffingtonpost.com, www.bbc.co.uk

Foto: www.news.naij.com/8559.html

Be the first to comment

Leave a Reply