Riigikogu inimõiguste rühm taunis rassistlikke avaldusi meedias

Riigikogu inimõiguste rühmRiigikogu inimõiguste rühm taunis Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhatuse liikme Martin Helme rassistlikke väljaütlemisi Tallinna TV 28. mai saates “Vaba mõtte klubi”, vahendab BNS.

“Eesti põhiseaduse paragrahv 12 järgi ei tohi kedagi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise või sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu,” seisab inimõiguste parlamendirühma avalduses. Sama paragrahv näeb ette, et viha õhutamine on keelatud ja karistatav. “Üleskutse kohelda musta nahavärviga inimesi teistel alustel kui teisi, on ühemõtteliselt rassistlik,” seisab avalduses.

“Eestis ei ole rassistlikud meeleolud laialt levinud ja me loodame, et nendel ei ole kandepinda ka edaspidi. Ka poliitilistest jõududest on esitanud rassistlikke vaateid üksnes marginaalset toetust omavad liikumised,” teatasid parlamendirühma liikmed. “Sellegipoolest ei saa diskrimineerimisele kutsuvaid avaldusi jätta tähelepanuta, kuna neis kätkeb selge oht inimõigustele. Kutsume kõiki üles austama põhiseaduslikke väärtusi ja inimväärikust ning hoiduma inimesi solvavatest avaldustest,” teatas parlamendirühm.

EKRE juhatuse liige Martin Helme ei taganenud ajalehele Postimees antud intervjuus eelmisel nädalal tehtud avaldusest mitte anda mustanahalistele inimestele Eestis varjupaika ja kinnitas, et Eesti demograafiline olukord ei võimalda liberaalset migratsioonipoliitikat.

Eelmisel nädalal tõi Martin Helme  avalik väide mitte anda mustanahalistele inimestele Eestis asüüli kaasa inimõiguslaste ja poliitikute kriitika. Helmet kritiseerisid soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Mari-Liis Sepper, Eesti Inimõiguste Instituudi juhatuse esimees Vootele Hansen ja Eesti Inimõiguste Keskuse juht Kari Käsper.

Rassistlike avaldustega esines laupäevases Eesti Päevalehes ka Isamaa ja Res Publica Liidu liige Olari Taal, kes ütles muu hulgas: “Igal juhul on normaalne venelane, ukrainlane või ükskõik kes parem kui mingi pigi. “Pigi” ei ole rassistlik ütlus, “neeger” on rassistlik ütlus. Ma ei karda rassismi õhutada, igal juhul on ukrainlane parem kui pigi.”

Allikas: BNS

Be the first to comment

Leave a Reply