Riik koonerdab laste pealt – räämas mänguväljakud ja külmad voodid

Riik koonerdab laste pealtPärnu Postimees kiidab Lõviklubi aktiviste järjekordse lasteia korrastamise eest. Kuidagi silmakirjalikult ning võltsilt kõlab see – tegu ju siiski linnavalitsuse hoolekandeasutusega. Miks linn ise piisavalt vahendeid eraldada ei taha ega suuda?

Käisin ise lasteias õndsal nõukogude ajal veidi enne vabariigi tulekut, mil mänguväljak oli pungil erinevatest atraktsioonidest. Neid hooldati, värviti, õlitati ja lisati uusi vahendeidki lasteaia territooriumile juurde. Süsteem toimis ning meil oli lõbus nii mitmekesisel mänguväljakul ringi joosta.

Nüüd järsku pekstakse meedias kella, kuidas ikka vanad veneaegsed kiiged ja turnimisredelid on amortiseerunud ja ohtlikud. Lisaks ei jagu mitte kellelgi raha nende uuendamiseks ning kaasajastamiseks. Üllatuslikult on riigi rahakott nüüd õhemast õhem.

Kogu aeg kiidetakse, kuidas lapsed on meie elu õied ning nende turvalisus ja heaolu riigi jaoks ülim. Samal ajal kanditakse laste kasvamise jaoks mõeldud ressursid ei tea kuhu. Igal lastevanemate koosolekul nii lasteaias kui koolis sõna otseses mõttes kerjatakse vanematelt raha, vahendeid ning vabatahtlikku tööd. Justkui tegu ei oleks mitte riigi rahastatava laste hoolekandeasutusega, vaid Somaalia orjalaagriga, kus isegi puhtast veest võib und näha.

Miks see olukord nii kriitiliseks ning ajuvabaks on kujundatud? Mingit suvalist „isekujunemise” jama mina ei usu. Valitsusel on väga hea ülevaade reaalsest vajadusest enda hoolekandeasutustes ning eraldatavast rahasummast. Ilmekalt on näha, milline defitsiit on valitsenud vabariigi algusest peale ning aja möödudes pole seda miinuses eelarvet meelega tasakaalu aetud.

Toon ühe konkreetse näite. Pärnu Raeküla lastead leppis enda nõukogudeaegsete lagunenud atraktsioonidega käesoleva suveni. Mitu aastat see vabariigi algusest tänaseni kokku teeb? Kahekümne kahe aasta jooksul käis sealt lasteaiast läbi viis põlvkonda lapsi ja riik „ei leidnud” jätkuvalt vahendeid maja renoveerimiseks ning mänguväljaku korrastamiseks. Alles käesoleval suvel tuli appi see sama Lõviklubi, kes külvas muru, värvis piirded ning abistas muudel haljastustöödel.

Miks siis Pärnu linnavalitsuse ametnikel ja Eesti valitsusel on soojad toad ning kaasaegsed vahendid? Paneme ka nemad tühjale mullasele väljakule istuma ning kitsasse külma ruumi lõunauinakut pidama. Muidugi võivad nad enda vahendeid kodust kaasa võtta, et mugavam oleks. Täpselt sama ootavad nad meie lastelt.

Viidatud Postimehe artikkel: http://www.parnupostimees.ee/2441318/loviklubi-aitas-pillerpalli-lasteaeda

Foto: http://ghostsnghouls.files.wordpress.com/2012/06/crying_boy.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply