Rootsis seisati meduuside tõttu tuumaelektrijaam

Tuumaelektrijaam ja meduusidTegemist ei ole esimese korraga, kui elektrijaama töö tuleb sunniviisiliselt seisata. Selgrootute poliitikute asemel tuleb seekord süüdistada selgrootuid mereelukaid.

Rootsi peamise tuumaelektrijaama jahutusvedeliku sissevooluavasse on asunud elama suur hulk meduuse, mille tõttu olid töötajad sunnitud sulgema kohaliku suurima reaktori. Avalduses kirjutati, et otsuse näol oli tegemist ennetava ohutusmeetodiga. Hiljem oleks reaktor arvatavasti nagunii automaatselt seisma jäänud, seda just vähese jahutuse tõttu.

Ettevõte on nüüdseks enda süsteemi üle kontrollinud ja selle kindlustanud, et ennetada järgmist meduuside sissetungi. Firma märkis ka, et jahutusvedelik jahutab auru enne viimase jõudmist reaktorisse. Reaktoril endal ei ole otsest kokkupuudet veega.

Osrkarshamni linnast 19 kilomeetri kaugusel asuv jaam on Rootsi esimene kaubanduslik tuumaelektrijaam. See avati 1972. aastal ning selle kolmas reaktor, mille võimsus on 1450 megavatti, hakkas tööle 1985. aastal. Jaama kolm reaktorit toodavad 10% Rootsi elektrist.

Tegemist ei ole esimese korraga, kui mereelukad on elektrijaamades probleeme tekitanud. 1999. aastast alates on meduusid ohustanud elektrijaamu Filipiinidel, Jaapanis, Iisraelis, USAs ja Šotimaal.

Allikas ja pilt: http://edition.cnn.com/2013/10/02/world/europe/sweden-jellyfish-nuclear-shutdown/index.html?hpt=wo_t3

Be the first to comment

Leave a Reply