Rumeenlanna küttis ahju maalidega, mis olid väärt miljoneid eurosid

Rumeenlanna küttis ahju maalidegaKoos vanade kummikute ja muu olmeprügiga toppis üks rumeenlanna erinevate allikate andmetel selle aasta külmal talveõhtul ahju ka õlimaalid: meistritööd, mis olid hindamatu väärtusega, rahalisse väärtusesse ümberarvestatuna vähemalt kümneid miljoneid eurosid.

Enne ahju alla sattumist olid šedöövrid maha maetud kirikuaeda, veel ennem rändasid kilekotis mööda Bukaresti linna, otsides uut omanikku.  Kuid ei leidnud, sest olid liiga „kuum“ kaup, liiga tuntud ja väärtuslikud, et keegi neid oleks julgenud omandada. Kilekotireisist varem kaunistasid need maalid seinu Rotterdami Kunstihallis.

Oktoober aastal 2012. On rõske ja tuuline öö Rotterdamis, aga see ei peata kurjameid. Nad murravad sisse kohalikku kunstihalli ja viivad minema 7 maali. Teiste hulgas selliste tuntud meistrite nagu Claude Monet, Pablo Picasso, Henri Matisse, Paul Gauguin tööd. Kunstihuvilisele pole võõrad ka Meyer de Haani ega Lucian Freudi nimed.

Kurjategijad on rumeenia päritolud noored mehed (kolm) ja naised (üks), kes on seadusega pahuksis olnud varemgi, kuid need on olnud rohkem autovargused, kaklused ja pisipettused. Nüüd on nende valduses aga kümneid miljoneid väärt kunstikaup. Mida teha? Kunstioksjonile nad pilte ju panna ei saa! Samas pole see mõni olmetehnika, mida „ülesostjatele“ pakkuda.

Kes tahaksid, neil pole niipalju raha ja kel on raha, need võibolla ei soovi kõike, mida müüa pakutakse. Otsiti väidetavalt kontakte ka vene maffiaga, kuid millegi pärast tehingud ei võtnud vedu.

Maale hoiti alguses ühe kurikaela ema juures, hiljem viidi need sealt minema ja maeti kirikuaeda. Ilmselt saabus mingil hetkel paanika, sest miks muidu maalid üles kaevati ja naine need küttekoldesse pistis; vaevalt, et ainult soovist jäise külma ajal varbaid soojendada.

Rumeenia  ajaloomuuseumi teadurid uurisid tuhajääke ja leidsid palju erinevaid pigmente, erinevaid naelu ja tõestust selle kohta, et maale oli viimasel ajal hoitud erinevates hoiustamistingimustes.

Tõenäoliselt leidsid kurjategija ema pliidi all oma maise teekonna lõpu kõik seitse hinnalist meistriteost.

Maailmale korvamatu kahi muidugi, aga rumalatele kurjategijatele paras: nüüd pole neil enam ühtegi võimalust ei tingimiseks ega kauplemiseks, – see võimalus kustus koos leegiga.

Foto: eenvandaag.nl

Be the first to comment

Leave a Reply