„Käi perse!” Siinne eluolu lihtsalt paneb ropendama

Miks peegeldab teater täna meie reaalset eluolu Eestis? NO99 koosseisuline näitleja Andres Mähar toob käesolevas videos näitena välja just need kesises olukorras olevad Eesti inimesed, kes võtavad lausutud sõnu vägagi tõsiselt, samal ajal kui avaliku elu tegelased selle komejandi peale ainult naeravad. Naeravad ja plaksutavad käsi, sest ka tegelikkuses on olukord selline.

Riigijuhid peaksid selle eest häbi tundma, milliseks on elu siin Eestimaal muutunud. Teie võtate seda kõike kui teatrietendust, mida läksite ka tol õhtul Saku Suurhalli vaatama. Miks peavad tavakodanikud, kes on juba niigi laenukoormasse uppunud, toetama veel kodutuid lapsi? Kuid nad teevad seda, ja teevad seda seetõttu, et nad on inimesed. Nad aitavad abivajajat, sest nii on õige. Miks peavad rahvasangarid tavakodanikelt raha kerjama, õhutades neid küll ühe ja teise asja tarbeks annetama. Hiljuti loomaaias käies kuulsin, kuidas mees ja naine arutasid, kas annetada jääkarudele 5€ või mitte. Omavaheline arutlus jõudis välja selleni, kus tuli enda õhtusöögist loobuda. Paar arvutas ja kalkuleeris, kas ja kuidas tullakse toime järgmise palgapäevani, kuid looma heaolu nimel loobuti enda omast. Kui nüüd ikka veel küsite, miks ei tule eestlane selles kapitalistlikus ühiskonnas eluga toime, siis vastus on järgmine: nad on inimlikud inimesed.

Soovides juhtida riiki, tuleb enda tegude eest ka vastutus võtta. Ega riigi- ja rahvajuhtimine mingi naljaasi ole! Inimesed töötavad riigi heaks enda vere hinnaga, kuid rahapaigutus on niivõrd absurdne, et selle üle kurvastamine on lausa patt.

Teater peegeldab alati tõelist elu. See on ka teatri ülesanne, sest näitlejaid ei saa ju absurdsete väljendite kasutamise eest karistada, isegi kui need tegelikkuses tõeks osutuvad. Tean, et antud videoklippi (ja kalive-esinemist) on näinud kõik, keda see klipp peaks kas või kaudselt puudutama, kuid tean ka seda, et nendel inimestel on sellest täiesti ükskõik, sest neil, raiskadel, on niivõrd paks nahk. Ja kui te veel üks kord küsite, miks noored siit ära tahavad minna, siis just seetõttu, et need vanad peerud on selle ühiskonna neile täna nii elamiskõlbmatuks teinud. Häbi!

Be the first to comment

Leave a Reply