Saksa moelooja valmistab rõivaid piimast

Piimast rõivadKaasajal oleme jõudmas üha keskkonnasäästlikuma lähenemiseni, seda ka materjalide tootmises. Saksa disainer Anke Domaske toodab enda riideid piimas leiduvast proteiinist kaseiin. Tegemist on keskkonnasäästliku kangaga, mille tootmiseks kulub vähe aega ja toorainet.

Saksamaal Hannoveris elav 30-aastane Anke Domaske on loonud piimas leiduvast proteiinist uue kanga – QMilch. Mikrobioloogiks õppinud naine on seega esimese inimesena loonud kanga, milles pole kasutatud keemilisi aineid.

„QMilch tundub sõrmede vahel justkui siidina ja see on ilma igasuguse iseäraliku lõhnata,” rääkis Domaske. Looduslikul baasil valmistatud materjal omab lisaks keskkonnasäästlikule lähenemisele ka mitmeid tervisele kasulikke tegureid. Proteiinis leiduvad aminohapped on antibakteriaalsed, vanadusevastase toimega, aitavad kaasa vereringe paremale toimimisele ja hoiavad normaalset kehatemperatuuri. Olgu mainitud, et Domaske loodava kanga valmistamiseks kasutatakse piimajääke, mis muidu läheksid äraviskamisele.

Piima põhjal loodud kangast toodeti juba 1930. aastatel, kuid tollal kasutati kiu valmistamiseks palju keemilisi aineid. Praegune kangas on aga täielikult kaseiinist toodetud. „QMilchi väljatöötamiseks täielikult looduslikest materjalidest läks aega kõigest kaks aastat,” nentis Domaske. Erinevalt eelmistest piima baasil valmistatud kangastest on QMilchi tootmiseks lisaks keemiliste ainete puudumisele kulunud ka vähem aega ja vett. „Kanga valmistamiseks kulub alla tunni ning see nõuab vaid kaks liitrit vett!” sõnas Domaske. Võrdluseks olgu lisatud, et puuvilla valmistamiseks kulub ligi 10 000 liitrit vett.

Kanga valmistamiseks segatakse kokku kaks liitrit vett, piimajäägid (tavainimesele tarbimiseks kõlbmatud) ning looduslikud koostisained (nt mesilasvaha). Segu kuumutatakse spetsiaalses aparaadis, millest väljuvad kangakiu niidid kokku kedratakse. Ühe kleidi hind koos kangale kuluva tööga ulatub umbes 150-200 euroni.

Piimast valmistatud naturaalse kiu vastu on hakatud aina rohkem huvi tundma. Praeguseks on selle kasutamist uuritud  nii meditsiinis kui ka jumestustoodete loomiseks. Noor disainer on suure huvi üle väga rõõmus ning nentis, et 2013. aasta lõpuga on temalt tellitud ligi 600 erinevat riideeset.

Allikad: Ecouterre, Daily News, Technology Review

Pilt: http://images.smh.com.au/2011/10/13/2687685/anke_domaske_729-420×0.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply