Silmavärv viitab isikupärale ja intelligentsusele?

Silmavärv viitab isikupärale ja intelligentsusele?Hiljutised uuringud paljastavad, et inimese silmavärvi ja isiksuseomaduste vahel esineb vastastikune seos. Leidub rohkelt informatsiooni selle kohta, kuidas silmavärv ja vikerkesta muster võivad viidata inimese intelligentsusele, isiksuseomadustele ja ka üldisele tervislikule seisundile. Kindlasti olete kuulnud, kuidas arstid saavad inimese tervisliku seisundi kohta palju öelda vaid tema silmi uurides.

Hiljutised uuringud paljastavad, et inimese silmavärvi ja isiksuseomaduste vahel esineb vastastikune seos. Leidub rohkelt informatsiooni selle kohta, kuidas silmavärv ja vikerkesta muster võivad viidata inimese intelligentsusele, isiksuseomadustele ja ka üldisele tervislikule seisundile. Kindlasti olete kuulnud, kuidas arstid saavad inimese tervisliku seisundi kohta palju öelda vaid tema silmi uurides. Paljud teadlased ja mitmed organisatsioonid on selleteemalisi uuringuid juba aastaid läbi viinud. Rootsi Örebrö Ülikooli psühholoogiatudeng Mats Larsson on ühendanud silma vikerkesta mustri inimese isiksuseomadustega. Ka grupp Tšehhi teadlase on uurinud inimese võimet teiste üle domineerida pelgalt tema silmavärvi põhjal.

Erinevused silmavärvis ja kuidas neid tajutakse

Ei tule üllatusena, et kõige suuremat variatsiooni silmavärvis võib täheldada eurooplaste puhul. Kõige levinum silmavärv on pruun, sellele järgneb sinine või hall ning vähemlevinud ja kõige haruldasemad on rohelist värvi silmad.

Los Angeleses CyberPulse’i poolt läbiviidud uuringust selgus, et üle tuhande küsitletud 16-35-aastase naise puhul sai nende silmavärvi siduda konkreetsete isiksuseomadustega. 34% küsitletutest olid pruuni silmapaariga ning nende puhul leiti, et nad on intelligentsed, lahked ja usaldusväärsed inimesed. Seevastu siniste silmade omanikke peeti heatahtlikeks, sõbralikeks ja seksikaiks, kuid üllataval kombel ainult 7% osalejatest kirjeldasid sinise silmapaari kandjaid ka kui intelligentseid inimesi. 29% osalejatest ütlesid, et kõikidest värvidest on rohelised silmad kõige seksikamad – silmapaari omanikud loomingulised ja atraktiivsed, aga ka tõrkuva iseloomuga.

Omadused, millele silmavärv võib viidata

Pruunid silmad: seltskondlik, elav, lahke. Pruunid silmad peegeldavad iseseisvust, praktilisust ja tugevat kohusetunnet. Sageli on pruunide silmadega inimesed ka atraktiivsed, jumalikud ja naudivad uute tutvuste loomist. Lahked, lojaalsed ja pühendunud inimestele nende elus, meeldib pruunide silmade omanikele ka teiste tuju tõsta. Ühtlasi teatakse neid ka kui parimaid suudlejaid.

Pähklikarva silmad: sihikindel, kujutlusvõimeline, armastab seiklusi ja uute asjade proovimist. Pähklikarva silmadega inimestel on sageli piiritu sisemine elujõud. Nad on sageli riskeerijad, kuid samas sügavad mõtlejad, kes julgevad vastuoludega silmitsi seista. Olles enda piirangutest teadlikud, on nad vastutavad, kuid sellest tulenevalt sageli ka isekad inimesed.

Rohelised silmad: on iseseisev ja õhkub salapära. Roheliste silmadega inimesed on sageli ettearvamatud, kuid vihaseks kipuvad harva. Neil on piiramatu kannatlikkus, on emotsionaalsed ja vaoshoitud. Nad on originaalsed, loomingulised, väga intelligentsed ja intellektuaalsed. Tugeva kontsentratsioonivõime tõttu suudavad kergesti tööle keskenduda isegi väga häirivates keskkondades. Rohesilmsed inimesed armastavad vabadust, peegeldavad seksapiili ja tegutsevad hästi surve all. Nad on kirglikud ja hoiavad pikaajalisi – nii romantilisi kui ka platoonilisi – suhteid. Üldiselt on rohelise silmapaari omanikud atraktiivsed ja sensuaalsed isiksused.

Sinised silmad: kõrge intellektiga ja pühendunud nooblitele eesmärkidele. Siniste silmadega inimesed on siirad, isemajandavad ja sentimentaalsed. Sageli takerduvad nad rutiini ja peavad ka vimma, kuid on enda tegemistes sitked ja visad. Sinise silmapaari omanikud on üldiselt õnneliku iseloomuga säravad inimesed.

Violetsed silmad: fantaasiarikas ja loominguline. Violetsed silmad on väga erilised ja originaalsed, silmade omanikud enesekindlad. Otsides kõiges ideaali kalduvad sageli perfektsionismile. Violetsed silmad väljendavad kandja karismaatilisust.

Hallid silmad: mugandliku iseloomuga, vaikne ja hoiab end tagaplaanil. Hallide silmadega inimesed on kannatlikud ja ootavad elus võimalusi. Nad kipuvad olema küllaltki julged, kuid seejuures kangekaelsed ega ole enda kiindumuses kunagi kindlad.

Mustad silmad: dünaamilist elujõudu täis karakter, kes on keevaline, impulsiivne ja otsib sageli ohtlikke seiklusi. Mustade silmade omanikud eksponeerivad end väärikalt ja nõuavad austust. Sageli on nad salapärased, saladuslikud ja norivalt nõudlikud.

Kahe inimese silmavärv ei ole kunagi sama

Samamoodi nagu ei saa kahel inimesel olla samasugused sõrme- või jalajäljed, ei tohiks üllatusena tulla ka asjaolu, et ei ole kahte inimest, kellel oleks täpselt sama silmavärv või vikerkesta muster. Küll aga võib üllatusena tulla asjaolu, et teadlaste arvates pärineb iga viimne kui siniste silmadega inimene ühest ja samast esivanemast! Jah, see on tõepoolest üllatav, sest maailmas on väga palju siniste silmadega inimesi ja mõelda, et nad kõik põlvnevad samast esivanemast, on hämmastav.

Teadlased on kindlaks teinud, et aja möödudes inimese silmavärv muutub, sest silmad ei tooda enam pidevalt ja järjekindlalt pigmenti. See tähendab, et mitte ainult vastsündinud laste silmavärv ei muutu aja jooksul, vaid aja möödudes võib see ka laste ja täiskasvanute puhul muutuda. Selles ei ole midagi imelikku, kui lapsena on silmade värv sinine ja vananedes muutuvad need roheliseks. Üllatusena ei tule ka asjaolu, et geneetika mängib silmade värvi puhul suurt rolli. Kuid tegemist ei ole üheainsa geeniga, mis silmavärvi määrab, vaid geenide kombinatsiooniga. See seletab seda, miks mõne inimese silmades leidub rohkem kui ühte värvi ning tähelepanelikul vaatlusel võib mõlema silma iirises leiduda hoopis erinevaid värve.

Rohkem teaduslik kui subjektiivne

Mats Larssoni teadustöö käsitleb inimese silmavärvi, vikerkesta ja isikupära vahel esinevaid vastastikuseid seoseid. Lugedes krüpte ja vagusid vikerkestas, jõudis Larsson järeldusele, et madal krüptide sagedus viitab positiivsetele emotsioonidele, kohusetundlikkusele, soojusele ja usaldusele inimese loomus, samal ajal kui märgatavaid ja laienenud vagusid seostatakse impulsiivsusega. Larsson hoiatab aga, et inimesele sügav silmavaatamine ei anna meile kindlasti ümberlükkamatuid väiteid ega konkreetset ülevaadet inimese isikupära kohta. Kõik uuringud on läbi viidud grupi kohta, mis tähendab, et nende andmete põhjal ei ole võimalik kirjeldada konkreetset indiviidi kui isiksust.

Milline on sinu arusaam inimese silmavärvi kohta? Kas eelpool toodud kirjeldused sobivad sinu või enamiku inimeste kohta, keda tead? Kas arvad, et pelgalt inimese silmi lugedes on võimalik kindlaks teha tema intelligentsuse tase või isikupärased omadused? Ja kuigi teadlased on selleteemalisi uuringuid juba aastaid läbi viinud, on intelligentsuse ja isiksuseomaduste määramine silmavärvi uurides alles varajases arenemisjärgus.

Allikas: http://aufait.hubpages.com/hub/Does-eye-color-indicate-intelligence-and-personality-traits

Foto: http://www.personal.psu.edu/afr3/blogs/SIOW/green-eyes-people-with-green-eyes-24760259-768-1024.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply