Uuringud on näidanud, et söögiriistad mõjutavad meie arusaama sellest, kuidas toit meile maitseb. Oxfordi Ülikooli teadlaste sõnul on söögiriistade suurusel, kaalul, kujul ja värvil erinev mõju meie maitsemeeltele. Näiteks maitseb juust soolasemana kui seda süüa kahvli asemel noaga, samal ajal kui valged lusikad teevad jogurti söömise meile kordades magusamaks.
Ajakirjas “Flavour” läbiviidud uuring näitas, et aju teeb toidu ja selle maitse kohta otsuseid veel enne, kui toit jõuab inimese suhu. Charles Spencer ja Vanessa Harrar Oxfordi Ülikoolist sõnasid: “Enne veel, kui oleme toidu endale suhu pistnud, on meie aju selle kohta otsuse teinud. See otsus mõjutab meie üleüldist kogemust toiduga.”
Rohkem kui 100 õpilast võtsid osa kolmepäevasest eksperimendist, mille käigus vaadeldi söögiriistade kaalu, kuju ja värvi ning nende mõju toidu maitsele. Teadlased leidsid, et kui söögiriistade kaal vastab ootustele, siis on neil ka mõju toidu maitsele. Näiteks maitses toit magusamana, kui seda söödi väikese lusikaga, mis juba traditsiooniliselt on mõeldud magustoitude serveerimiseks.
Värvide kontrast on samuti oluline faktor, mis puudutab toidu maitset – valge jogurt, mida söödi valge lusikaga, hinnati magusamaks kui sama jogurt, mida söödi musta lusikaga. Kui katsealustel paluti süüa juustu nii kahvli, noa, lusika kui ka hambaorgiga, maitses juust soolaseimalt nuga kasutades.
See, kuidas kogeme toitu, on meie meeleelundite mitmekordne tunnetus, mis hõlmab eneses toidu maitset ja aroomi, selle tunnet meie suus ja pidutsemist meie silmis, kui näeme midagi, mis meile maitseb.
Varasemad uuringud on veel näidanud, et ka keraamilised nõud võivad muuta meie arusaama söögi ja joogi kohta. Nii söövad reeglina vähem need inimesed, kelle toit on serveeritud väiksematel taldrikutel.
Sellised uurimused ja pertseptsioonid toidu kohta võivad tulevikus olla abiks paljudele dieedipidajatele ning ühtlasi parandada restoranide gastronoomilisi kogemusi, sest tegelikult on taldriku peal palju rohkem kui lihtsalt toit. Paljud asjad, millele me varem pole mõeldud, on nüüd oluliseks muutunud. Teadlaste sõnul hakkame nüüdsest söögikordade ümber nägema palju rohkem neuroteadust ja disaini.
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.