Sündisid esimesed geneetiliselt muundatud lapsed

Geneetiliselt muundatud lapsedEile õhtul paljastati maailmale, et esimesed geneetiliselt muundatud lapsed sündisid nüüdseks juba üle 10 aasta tagasi. Avastus, et pärast rida eksperimente on sündinud vähemalt 30 tervet last, on tänaseks provotseerinud raevukaid diskussioone eetika teemal. Seni testitud kahe lapse puhul on leitud kolme vanema” geene. Pole kahtlustki, et tegemist on väga murettekitava kui mitte vale sammuga inimkonna tuleviku suunas.

Viimase kolme aasta jooksul sündinud lapsed tulid ilmale ühe eksperimentaalse programmi tulemusena New Jersey Reproduktiivmeditsiini ja Teaduse Instituudis. Lapsed sündisid naistele, kellel esines varasemalt probleeme rasestumisega. Enne viljastamist lisati nende munarakkudesse naisdoonori geenid, mis võimaldasid neil rasestuda.

Kahelt ühe-aastaselt lapselt võetud sõrmejäljeproovidest selgus, et lapsed on pärinud kolme inimese DNA – kahe naise ja ühe mehe. Asjaolu, et lapsed on lisaks enda geenidele pärinud ka lisageenid, tähendab seda, et nad on suutelised edastama need ka enda järglastele.

Selline „idutee” muutmine on aga paljude teadlaste silmis võõrastav ning mitmed eksperdid on selliseid katseid teravalt kritiseerinud. Geeniteadlased kardavad, et ühel päeval võidakse seda meetodit kurjasti ära kasutada, luues inimesi ja võimendades seejuures nende soovitud omadusi, nagu tugevus või kõrge intelligentsus. Lord Winston Londoni Hammersmithi haiglast ütles: „Mis puudutab viljatuid naisi, siis ei ole ühtegi tõendit selle kohta, et käesolev meetod oleks seda väärt. Olen väga üllatunud, et see sellises etapis üldse läbi viidi. Suurbritannias ei oleks see kindlasti lubatud.” Professor Coheni sõnul on tegemist esimese sellise juhtumiga, kus inimeste geneetilise muundamise tulemusena sünnivad terved lapsed.

Sündimata Laste Kaitse Ühingu nimel kõnelenud John Smeaton ütles: „Üks asi on tunda kaasa neile paaridele, kes kannatavad viljatuse probleemide all. Siin tundub aga olevat tegemist järjekordse näitega sellest, kuidas kunstliku viljastamise protsessi käigus sündivaid lapsi vaadeldakse kui esemeid tootmisliinil.”

Eksperimendi läbiviijat professor Cohenit peetakse briljantseks, ent vastuoluliseks teadlaseks, kes on nihutanud viljastamise tehnoloogia piire. Ta on välja töötanud meetodi, mis annab viljatutele meestele võimaluse nende enda lapse saamiseks, süstides selleks sperma DNA-d otse laboris asuvatesse munarakkudesse. Varem oli selline võimalus rasestumiseks ainult viljatutel naistel. Professor Cohen on öelnud, et tema teadmised võimaldaksid ka lapsi kloonida – tegemist on väljavaatega, mida üldine teadlaskond õudusega käsitleb. Coheni sõnul oleks see mõne tema õpilase pärastlõunane töö, kuid lisas, et ta on tagasi lükanud kõik kloonimissoovi sisaldavad taotlused.

Allikad: http://topinfopost.com/2013/06/27/worlds-first-gm-babies-bornhttp://www.newscientist.com/article/dn712-gm-babies.html#.Uc1_2-CUD3A

Foto: http://i1.wp.com/topinfopost.com/wp-content/uploads/2013/06/GM-Babies-Genetically-Modified-Humans.jpg?resize=413%2C310

Be the first to comment

Leave a Reply