Vaatekarussellid – püüd üha kõrgemale

VaatekarussellidIga linn maailmas tahab silma paista millegi suurega. Pärast London Eye vaateratta valmimist on pidevalt räägitud veelgi suurema karusselli ehitamisest. Nüüd valmib kõrgeim vaateratas Las Vegasesse, kuid see on alles algus rallile.

2000. aastal avati Inglismaal Londonis inimestele külastamiseks vaateratas London Eye. Tegemist oli tollal maailma kõrgeima karusselliga ning inimeste huvi selle vastu oli meeletu. 2006. ja 2008. aastal ehitati aga veelgi kõrgemad karussellid Aasias Hiinasse ja Singapuri. Aeg on aga läinud edasi ja neid rekordeid on vaja hakata uuesti purustama. On alanud ralli selle nimel, kes ehitab maailma kõige kõrgema vaateratta.

Loomulikult lisab vaateratas linnale palju juurde, sest see kujuneb külastajate jaoks üheks olulisemaks tõmbenumbriks. Hetkel on valmimas suur karussell Las Vegasesse, mille ring saab olema diameetrilt 168 meetri kõrgune. Kuid juba 2015. aastaks kavandatakse sinna veel üht vaateratast, mille kõrgus on küll veidi väiksem, aga ulatuks 152 meetrini.

Ka mitmed teised maailma linnad on väljendanud soovi rajada kõige kõrgem vaateratas. New Yorgi linnapea Michael Bloomberg käis välja idee, et üks selline tuleb kindlasti ehitada Staten Islandile. Nüüdseks on projekt täies hoos ja vaateratta kõrguseks saab olema 190 meetrit. Kuna aga enda kõrgusearmastuse poolest tuntud Dubai ei taha kellelegi alla jääda, siis on sealsed jõukad ärimehed tellinud projekti 209 meetri kõrguse vaateratta ehitamiseks. Vaaterattad valmivad 2015. aasta alguseks.

Selliste suurte karussellide ehitamine on küllatki keerukas ettevõtmine. Kuna tegemist on ülisuure diameetriga, siis lahtiste salongide asemel ehitatakse kinnised kapslid, kust inimesed kauneid vaateid nautida saavad. Selline ligi 170 meetri kõrgune karussell teeb ühe täisringi ära umbes 30 minutiga.

Las Vegase High Rolleri nime kandvat vaateratast hakkavad katma 1500 LED-lampi, mis eriti just pimedal ajal vaaterattast veelgi suurema tõmbenumbri teevad. Projektijuht David Codi sõnul saab Las Vegase karussellist kindlasti ikoon, mis peab linna külastamise ajal olema must-go atraktsioon. High Roller on osa uuest keskusest, mis rajatakse Las Vegase südamesse.

Allikad: www.newsfeed.time.com, www.forte.delfi.ee, www.nydailynews.com, en.wikipedia.com

Foto: www.workingharbor.wordpress.com/2012/09/27/staten-island-to-get-worlds-largest-ferris-wheel

Be the first to comment

Leave a Reply