Windows XP „surm” on kiiresti lähenemas

Windows XP „surm”8. aprill 2014. Seda kuupäeva võib seostada mitmete erinevate sündmustega, kuid üks suurimaid on kindlasti see, et „sureb” üks legendaarsemaid operatsioonisüsteeme Windows XP.

Surma all on mõeldud seda, et Microsoft ei avalda tavakasutajale enam ühtegi turvauuendust. See tähendab, et ühtegi turvaprobleemi, mis avastatakse, ei parandata enam. Sinu arvuti lihtsalt ootab rünnakut – seda isegi siis, kui arvutit kaitsevad viirusetõrjed.

Mõistan, et tulihingelised XP kasutajad suhtuvad sellesse uudisesse küüniliselt. Nad usuvad, et Microsoft tahab sundida inimesi ostma uusi arvuteid. Microsofti enda sõnul ei tähenda see XP-le midagi erilist.

Sama tee on Microsoft varem valinud ka Windows 95, 98 ja ME-ga. Vista „surm” saabub 11. aprillil 2017. aastal ja Windows 7 oma võib oodata 2020. aasta 14. jaanuaril. Fakt on, et Microsoft on XP „surma” juba mitmeid kordi edasi lükanud. Nimelt peaks XP juba mitu aastat „surnud olema”.

Naljakas fakt: XP saabus turule 2001. aasta lõpus. Veel 2010. aasta seisuga müüdi XP operatsioonisüsteemiga arvuteid. Vista, mis tuli välja kuus aastat hiljem kui XP, kestis vaid 2011. aastani.

Kui nüüd mõtlema hakata, on XP peaaegu 13 pikka aastat vana – nagu teismeline, kellel on raske maailmaga kohaneda. Hoolimata laiaulatuslikust Service Pack 3-st, pole XP loodud modernse digitaalajastu jaoks. Sellel puuduvad mitmed tähtsad turvameetmed ning see ei toeta isegi viimast ning kõige ohutumat Internet Exploreri väljalaset. Samuti ei saa XP võtta viimast uusimatest arvutiriistvaradest. Kõik see on muutumas üsna masendavaks XP pikaajalistele klientidele ja kolmanda osapoole ettevõtetele. Viimased sooviksid XP toetamise üldse lõpetada. See nõuab aga palju aega ja raha, et uued programmid ja riistvara igal Windowsi versioonil töötaksid. Sellega kaasneb enamikel juhtudel aga uue arvuti ja tarkvara ostmise, aga võimalik, et ka muude tarvikute (nt printerid, skannerid) ostmise vajadus.

See ei ole aga ainus probleem. Kuni eelmise aastani ei olnud uuendused niivõrd halvad. Windows 7 oli võrdlemisi lähedane Windows XP-le – nii välimuselt kui ka funktsioonide poolest. Nüüd on uute arvutite ainsaks operatsioonisüsteemiks Windows 8. Kui selle peal kätt proovida, siis võib öelda, et see on eelnevatest Windowsi versioonidest vägagi erinev. Puuteekraanidele mõeldud kasutajaliides ei tööta nii hästi klaviatuuri ja hiire vahendusel. Juba töölaua leidmine on suur seiklus.

Windows 8.1 uuendus, mida on oodata tuleval kuul, lubab tuua tagasi nii mõndagi varasemast Windowsist. Samuti lubab Microsoft lisada lõpuks õpetuse selle kohta, kuidas siis ikkagi Windows 8 kasutada. Vanadel XP „kaladel” on siinkohal palju õppida.

Internetist on võimalik veel leida müügilt Windows 7 operatsioonisüsteemi. Seda on võimalik alla laadida enda arvuti uueks operatsioonisüsteemiks eeldusel, et see pole selleks veel liiga vana. Samuti on võimalik osta Windows 8, mis siis downgrade’ida Windows 7 peale. Arvutisiseselt pole aga mitte kuidagi võimalik Windows XP-d uuendada Windows 7 peale. Selleks on vaja arvuti kõvaketas tühjaks teha ja laadida Windows 7 puhta lehena enda arvutisse. Misiganes variandi kasuks otsustate, soovitan teil seda juba planeerima hakata. Aprill tuleb suure rutuga ning kui see aeg on käes, siis ei tahaks sa ilmselt enam XP kasutaja olla.

Pilt: http://blog.rentacomputer.com/wp-content/uploads/2013/06/Windows-XP.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply