Viis last said päikesevalguse ja happe koosmõjul kehale raskeid põletusi

päikesevalguse ja hapeSuvel on päikesepõletused kerged tekkima. USAs said viis last rängad põletushaavad, kui jõid päikese käes laimimahla. Järgmised kuus kuud peavad lapsed täielikult otsese päikesevalguse eest hoiduma.

Päikeselise ilmaga tahavad paljud väljas olla ja ilusat päeva nautida. USAs Californias said aga viis last väga rasked põletushaavad, mida arstid ei osanud alguses isegi seletada.

Augusti keskpaigas said kahe pere lapsevanemad kohutava šoki osaliseks. Lapsed oleks justkui tulikuumast suvepäikesest põletada saanud. Paari päevaga muutus olukord niivõrd hulluks, et lapsed toimetati haiglasse ning neile manustati valu leevendamiseks kanget morfiini.

Nimelt olevat lapsed õues ligi 5 tundi mänginud ja õhtul täheldasid vanemad laste suude ümber ville ja kehal punetust. Enne välja minemist olid lapsed sisse määritud kõrget SPF-faktorit sisaldava päikesekaitsekreemiga. Sümptomeid pidasid vanemad aga tavaliseks päikesepõletuseks ning seega määriti kannatanud piirkonnale leevendavat kreemi. Järgmisel päeval oli olukord muutunud veelgi halvemaks – laste huuled olid paistes, kehadel oli laialdane punetus ja suured villid.

Arstlikul läbivaatusel ei osatud algul antud juhtumile seletust anda, misjärel paluti vanematel üksipulgi olnud päeva meenutada ja kirja panna iga väiksemgi detail. Üks arstidest märkis, et sellise põletuse võib esile kutsuda kokkupuude tugeva happega. Ühe pere vanemal meenus seejärel, et lapsed olid mänginud laimipuu läheduses ja maitsnud selle vilju. Kuna puud olevat eelnevalt ka pestitsiididega pritsitud, arvati, et tegemist on keemilise põletusega. Hiljem sai aga selgeks, et tegemist on fütofotodermatiidiga, kus suurt rolli mängib kokkupuude happelise laimimahlaga. Lapsed olid mänguhoos tsitruselistest tassidesse laimimahla pressinud ning nii sattus see ka nende nahale.

Fütofotodermatiit tekib ultraviolettkiirguse ja ultraviolettkiirgustundlikkust suurendavaid aineid sisaldavate taimede mahla sattumisel nahale. Lastele tekitas selle laimimahl. Lööve meenutab tavalist põletust, mille kõrval on näha ka punetust ja ville. Viimased paranevad küll paari nädala jooksul, kuid nende asemele jäävad veel kauaks ajaks pigmendilaigud. Hetkel on laste seisukord stabiliseerunud, kuid arstide nõudel peavad nad olema pidevalt sisetingimustes ja eemal päikesevalgusest. Seda just seetõttu, et keegi ei tea, mida päikesevalgus edasi võib korda saata.

Allikad: www.hanfordsentinel.com, www.huffingtonpost.com

Foto: www.javanehskitchen.wordpress.com/other-things-you-need-to-know/

Be the first to comment

Leave a Reply