Kansasesse ehitatakse esimene tornaadokindel maja

tornaadokindel majaUSAs Kansase osariigis on tornaadod sagedased nähtused. Seetõttu otsustas Hong Kongi arhitektuuribüroo projekteerida ja reaalelus katsetada esimest tornaadokindlat maja, mis tormihoo saabudes maa sisse „poeb”.

Tornaadod, orkaanid ja isegi maavärinad tekitavad USAle iga-aastaselt väga palju kahju. Seni on selle üle küll arutletud ja võimalikke lahendusi otsitud, kuid pole leitud lahendust, mis võimaldaks inimestel üle elada kas või ühe nendest hirmsatest loodusnähtustest.

Hong Kongis resideeriv arhitektuuribüroo 10 Design koos kuulsa arhitekti Ted Givensiga on välja töötanud prototüübi tornaadokindlast majast ning seda mudelit on juba edukalt ka katsetatud. Nüüd üritatakse sarnane reaalmõõtmetes prototüüp valmis ehitada Utica väikelinna Kansase osariigis.

Projekti loonud arhitektide nägemuse kohaselt asub elamine tornaado ajal maapinnast allpool ning see ongi peamiseks eelduseks tornaados ellujäämiseks, sest selle saabudes saab maja alumistesse osadesse varjule pugeda. Maja on liigendatav – see seisab nelja hüdraulilise liftiposti peal ning saab rahulikul ajal olla maapinnal, kuid tormihooaja saabudes saab elamise maa alla lasta, et ohtlik aeg üle elada. Hoone katus peab tagama tohutu jõu ja vastupidavuse, sest tormihoo ajal on see osa majast ainsana tormituulte meelevallas. Seinad võivad arhitektide sõnul olla ükskõik millisest materjalist, kas või klaasist. Kindlasti peab aga hoone sees olema vihmaveele avatud aatrium, sest maja sees oleva süsteemi kaudu töödeldakse vihmavesi kasutuskõlbulikuks. Aatriumi tõttu on hoonet hakatud nimetama linnupesaks, mida ehitise karkassümbris ka meenutab. Kokku oleks sellises majas arvestatult ruumi kuni 900 ruutmeetrit, mis kataks ära inimeste kõik vajadused.

Väidetavalt alustatakse hoone ehitamist käesoleva aasta lõpus. Loodetakse, et tegemist on revolutsioonilise saavutusega ehituses, mis oleks teedrajavaks ka paljudele teistele.

Allikad: www.businessinsider.com,  www.freedomsphoenix.com,

Foto: www.businessinsider.com/putin-obama-syria-attack-ap-interview-2013-9

Be the first to comment

Leave a Reply