Aafrikas elab tõenäoliselt maailma vanim inimene

Väidetavalt elab Aafrikas Etioopias maailma vanim inimene. Dhaqabo Ebba täpset vanust ei ole võimalik aga kindlaks teha, sest mehe sünni kohta puuduvad igasugused dokumendid. Võib arvata, et vanahärra vanuseks kujuneb ligikaudu 160 eluaastat.

Inimesed ihkavad leida eluiga pikendavat ja noorendavat eliksiiri tänase päevani. Kes meist siis ei tahaks olla surematu, kui puuduksid mured ja kohustused? Enamik inimeste eluiga jääb siin ilmas üldiselt alla saja aasta, kuid on ka neid, kes suudavad selle numbri ületada.

Teadaolevalt loetakse tõendatult vanimaks inimeseks Guinessi rekordite raamatu järgi prantslannat Jeanne Calmenti, kes oli surres 122-aastane. Hetkel on aga kinnitamata andmetel selle tiitli endale saamas boliivlane Carmelo Flores 123 aastaga. Praegu hangitakse mehe käest tema sünnitõendeid.

Aafrika vanim meesAafrikas Etioopias elab aga üks mees, kes võib väidetavalt olla maailma vanim inimene. Paraku pole tal aga ühtegi dokumenti, mis tema sünnidaatumit kinnitaks. Samas on see küllaltki tavapärane, sest isegi 20. sajandil ei olnud Aafrikas kombeks sünde kirja panna. Küll aga on uurijad saanud mehe käest mitmeid detailseid kirjeldusi erinevatest kindlal ajal aset leidnud sündmustest. Selle kõige põhjal on nad oletanud, et tegemist võib olla ligi 160-aastase mehega. Mis siis seda seisukohta justkui tõendaks?

Dhaqabo Ebba, endine põllumees ja hõimu vanem, on mitmeid sündmusi päris põhjalikult kirjeldanud. Nimelt rääkis mees, et 1895. aastal Itaalia rünnaku ajal Abessiiniasse oli tal kaks naist ja tema vanim poeg käis karjas. Seega oleks tema sünniajaks aasta vahemikus 1850-1860. Lisaks olid mehel meeles kõik Etioopia valitsejad alates 1870. aastast. Veel kirjeldas Ebba seda, kuidas tema nooruse ajal tuli kodukülast pealinna Addis Abebasse sõitmiseks, mis asub 240 km kaugusel, hobuvankriga kulgeda ligi 8 päeva.

Dhaqabo Ebba elab koos teiste omoro asunikega küla ühetoalises bambusonnis. Ümbritsetuna enda mitmetest järeltulevatest põlvedest, on mees ikka veel elurõõmu täis, kuigi on jäänud pimedaks. Mees räägib kõigiga aeglaselt ja tasasel, kuid selgel häälel ning paljud kohalikud peavad tema teadmisi ning detailseid kirjeldusi väärtuslikeks allikateks ajaloost.

Videointervjuud oletatava vanima inimesega maailmas saab vaadata siit. Tegemist on kohaliku keelega ning ilma subtiitriteta videoga.

Allikad: www.opride.com, www.euronews.com, www.sudantribune.com

Foto: www.zehabesha.com/retired-ethiopian-farmer-may-be-the-oldest-living-person

Be the first to comment

Leave a Reply