Arhitektid projekteerivad Marsile inimestele elamuid

Elamud marsilPlaneet Marsist tahetakse üha rohkem ja rohkem teada. Isegi NASA saab USA riigieelarvest raha selleks, et Marsi olemust veelgi põhjalikumalt uurida. Palju on ka räägitud sellest, kuidas seda planeeti asustada. Saksa arhitektide trio ZA Architects on loonud esimesed projektid Marsi pinnale elamute rajamiseks.

Inimeste huvi planeet Marsi vastu on tohutu. Pidevalt saadetakse sinna erinevateks uuringuteks roboteid või satelliite ning kaua on kavatsetud ka inimese saatmist planeet Marsile. Saksamaa Dessau Arhitektuuriinstituudi arhitektide trio ZA Architects (Dmitry Žuikov, Arina Ageeva ja Krassimir Krastevon) on teinud esialgsed kavandid sellest, millised võiksid välja näha esimesed inimestele mõeldud elamud Marsil. Tõenäoliselt on tegemist meie eluajal veel teostamatu projektiga, kuid kogu projekt lähtub meile seni Marsi kohta teadaolevatest faktidest.

Koloniseerimine toimuks mitmetes erinevates etappides. Esimese sammuna peaksid robotid koguma Marsi pinnasest kogu vajaliku informatsiooni. Järgmisena saadetaks planeedile robotid, kes hakkavad Marsi basaltpinnasesse auke uuristama. Põhiline elutegevus toimukski seega maa all ning ruumid sarnaneksid suurtes katedraalides olevate ruumidega. Korrused luuakse samuti robotite abiga ning need oleksid valmistatud basaldikiududest, justkui ämblikuvõrgud. Arhitektide sõnul oleks tegemist aga väga vastupidava materjaliga. Maa alla rajataks mitmeid erinevate omadustega ruume ja alasid igasuguseks otstarbeks.

Kindlasti võiks teemaks tulla ka Marsil koduloomade ja põllusaaduste kasvatamine. Millises vormis saaks see toimuma, ei osata täpselt veel öelda. Lootust on selleks andnud teadlaste edukas katse kasvatada Marsi tingimustes sparglit. ZA Architects liikmed nendivad, et taimede kasvatamiseks on nii Marsi pinnas kui ka kliima täiesti soodsad.

Loomulikult on selline lahendus hetkel täiesti realiseerimatu. Seetõttu vaadeldakse antud projekti justkui esimest sammu Marsi asustamise kaardistamisel. Arhitekt Arina Ageeva arvab, et inimesed suunduvad Marsile elama juba järgmisel kümnendil ning 2023. aastaks on sinna rajatud esimesed kolooniad.

Idee teostumiseks on vaja läbi viia veel arvukaid põhjalikke uuringuid ning kindlasti kulub selleks palju raha. Lisaks on üheks väga suureks takistuseks planeetide vahemaa ning seeläbi ka transport. „Kuid unistada tulebki ju suurelt,” arvavad arhitektid.

Huvi korral saab projektida lähemalt tutvuda siit.

Allikad: www.dezeen.com, www.zaarchitects.com/en, www.theverge.com, www.gizmag.com

Foto: www.stergiog.blogspot.com/2013/09/blog-post_238.html

Be the first to comment

Leave a Reply