OrCam – abivahend vaegnägijatele

OrCamMaailmas kannatab vaegnägemise all märkimisväärne hulk inimesi. Iisraelis leiutati vahend, mis aitab vaegnägijatel soovitud informatsiooni lugeda ilma kellegi teise abita. Tegemist on prilliraami külge paigaldatava OrCamiga. Tulevikus loodetakse vidinast suurt edulugu kogu maailmas.

Maailmas arvatakse olevat ligikaudu 342 miljonit täiskasvanut, kes kannatavad erinevate nägemisvaevuste all. Paljude vaegnägijate probleemiks on väljas käies erinevate siltide, plakatite jms lugemine. Informatsioon ümbritseva kohta on vajalik igale inimesele ja nii võib vaegnägijale teave hoopis saamata jääda. Eriti kui ei julgeta teise inimese käest abi küsida.

Jeruusalemma Heebrea Ülikooli arvutiteaduste professor Amnon Shashua leiutas prilliraami külge ühendatava aparaadi, mis koosneb pisikesest kaamerast ja kõrva juures asetsevast mehhanismist. OrCami nime kandev vidin töötab nii, et inimene suunab sõrmega osutades kaamera objektile, millelt soovib kirja lugeda, ning kaamera abil loeb andur talle kirjasoleva teksti ette. Teksti kuuleb kasutaja spetsiaalse tehnoloogia abil, mille kaudu juhitakse heli temani läbi pealuu. Aparaati saab seega kasutada nii paberilt lugemiseks kui ka liikuvate reklaamide ning isegi valgusfoori tule värvuse, busside ja autode numbrite ja muu vajaliku informatsiooni teadasaamiseks.

Aparaat töötab tavalise aku peal, mida tuleb iga päev laadida. Hetkel võib OrCamiga tekkida probleeme pimedamas vähese valgustusega ruumis, kuid arendajad olevat ka sellele probleemile juba lahenduse leidnud.

Juunis, kui OrCam müügile tuli, osteti 100 esimest aparaati ära 48 tunni jooksul. Hiljem valmistati veel 500 aparaati ning kuna nõudlus aina suureneb, plaanitakse neid tootma hakata veelgi suuremates kogustes. Aparaadi hind on 2500 USA dollarit. Hetkel on saadaval vaid inglise keeles kõnelevad aparaadid, kuid aja jooksul loodetakse luua ka mitmetes teistes keeltes lugevaid aparaate. Alates septembrist on OrCam saadaval USAs.

Samasugust aparaati saaksid tegelikult kasutada ka täiesti pimedad inimesed, kuid looja arvates peaks nendele mõeldud aparaati rohkem täiustama. Seega on antud vahend väga suureks abiks paljudele inimestele, kel on raskusi nägemisega või puudub see neil üldse. Samamoodi arvatakse, et OrCam on abiks ka inimestele, kes põevad düsleksiat. Iisraeli ja USA silmaarstide sõnul leiab uus leiutis kindlasti paljude nägemisvaevuste all kannatavate inimeste poolehoiu.

Allikad: www.euronews.com, www.blindness.com, www.gizmag.com, www.nytimes.com, www.theverge.com

Foto: www.numrush.com/2013/06/04/orcam-allows-people-with-a-visual-disability-to-read-again

Be the first to comment

Leave a Reply