Arvamus kutsekoolide õpilaskodudest

Arvamus kutsekoolide õpilaskodudestOlen 19-aastane noormees ja õpin Tartu Kutsehariduskeskuses koka eriala. Olen elanud siinses kooli ühiselamus juba kolm aastat ning mind häirivad väga paljud reeglid, mis siin õpilastele kehtestatud on.

Kõige rohkem häirib mind see, kuidas täiesti suvalistel kellaegadel ja hetkedel võivad toauksest sisse astuda turvamees või kasvataja. Ma olen täisealine, üle 18 aasta vana. Kuna Eesti Vabariik on sellise vanusepiiri kehtestanud, siis peaks see tähendama, et mõistust on mul juba piisavalt ning enda eest vastutan mina ise.

Kui hommikul esimesed tunnid ära jäävad ning kauem magada tahan, astub kell 9 tuppa kasvataja, kes närviliselt sind kõigepealt üles ajab ning siis sõna otseses mõttes nina ette pastakat toppides seletuskirja kirjutada käsib. Esiteks olen ma täisealine ja tean ise, kas ma tahan kooli või kusagile labidameheks minna. Teiseks on see lihtsalt inetu, kui sa lähed võõrast inimest äratama, ilma et teaksid, millal ta tegelikult ärkama peab.

Saan väga hästi aru, et kasvatajad ja turvamehed ei tea, kui vana siin keegi on, kuid kuna Tartu Kutsehariduskeskusel on kaks õpilaskodu, siis minu ettepanek selliste ebameeldivuste vältimiseks olekski paigutada täisealised ühte ning alaealised teise ühiselamusse. See säästaks nii kasvatajate kui ka turvameeste närve ning annaks täisealistele võimaluse end sellisena ka tunda.

 

Be the first to comment

Leave a Reply