Barcelona Sagrada Familia katedraal saab lõpuks valmis

Barcelona Sagrada FamiliaKatedraal, mille ehitamine on kestnud juba 130 aastat ning mis on Barcelona üks suurimaid vaatamisväärsusi, saab lõplikult valmis 2026. aastal.

Paljudele inimestele on teada, et üks hoone maailmas, mida alalõpmata ehitatakse, on Kataloonias Barcelonas asuv Sagrada Familia katedraal. Nurgakivi pandi sellele hoonele paika juba 1884. aastal ning nüüd teatati Hispaania meedias, et lõpuks on valminud täielikud visandid ehituse lõppfaasist.

Ligi 130 aastat tagasi, kui katalaan Antonio Gaudi alustas enda suurimat projekti Sagrada Familia, naljatas ta juba hoone ehitamise ajal, et tema klient – Jumal ise – ei kiirusta lõpptulemuse nägemisega. Ja nii ongi ehitusest praegu, 2013. aasta sügisel, valmis ligikaudu 65%. Uute ehitustehnikate ja materjalidega loodavad eestvedajad ülejäänuga valmis saada küllaltki kiiresti. Nüüdseks on selleks välja käidud aastaarv 2026.

Ehituse eest vastutav Jordi Fauli ütles: „Kui me jätkame sama tempoga, on väga reaalne, et 13 aasta pärast saab Sagrada Familia katedraal lõpuks valmis!” Tema eeskirjade põhjal valmis ka tutvustav videolõik, kust on näha, milline katedraal lõplikult välja hakkab nägema. Tegemist on helikopterist filmitud plaaniga, millele on arvutigraafikaga lisatud erinevad ehitusetapid ning lõpuks ka see, kuidas hoone valminuna välja näeb.

Loomulikult leidub palju kriitikuid, kes arvavadki, et hoone ehitamine peab igavesti jätkuma, sümboliseerides ühiskonna pidevat arenemist religioosses plaanis. Lisaks arvavad osad, et hoone lõppkavand ei sarnane sugugi Gaudi nägemusega antud ehitisest ning tegemist on seeläbi justkui looja töö rüvetamisega. Kuulus arhitekt on aga öelnud: „Sellest pole midagi, et ma ise ehitist valminuna ei näe. Tulevad järgnevad põlvkonnad, kes selle lõpuni ehitavad!”

Barcelona ühe suurima vaatamisväärsusena külastab Sagrada Familiat aastas ligi 3 miljonit inimest. Suurema osa ligi 25 miljoni euro suurusest ehituseelarvest katavad just nimelt turistid ja annetajad. Valminuna on hoone läbinisti sümbolistlik ning lähtub juugendstiilist (Art Nouveau). Katedraalil on lõpptulemusena kokku 18 torni kõikide evangelistide ja apostlite auks ning kaks kesksel kohal troonivat suurt torni on pühendatud Neitsi Maarjale ja Jeesus Kristusele.

Allikad: www.patheos.com, www.thejournal.ie, www.huffingtonpost.co.uk, www.dailymail.co.uk

Foto: http://www.ufunk.net/en/videos/sagrada-familia/

Be the first to comment

Leave a Reply