Eesti majanduse seis ei parane niipea

Eesti majanduse seis ei parane niipeaEesti pangad on öelnud, et Eesti majandusseis ei parane niipea, kuna Eestis hinnad ainult tõusevad.

Aastal 2012 kasvas majanduskasv ainult 3,7% ja kvartalivõrdlus 0,9% ning kokkuvõtteks oli 2012. aasta majanduskasv ainult 3,2%. Selle aasta majanduskasv sõltub sellest, kuidas taastuvad madalseisust Põhjamaade ja euroala riikide majandused.

2012. aastal tasakaalustas sisenõudlus nõrgenenud eksporti. Tasakaalustatud majanduskasvuks on aga vaja tugevat eksporti, sest majapidamiste edasised võimalused tarbimist suurendada on piiratud. 2012. aasta kolmandas kvartalis kasvas majapidamiste tarbimine sissetulekutest märksa kiiremini ja säästmine langes madalale tasemele.

Neljanda kvartali andmed viitavad sellele, et sisenõudlusega seotud näitajate, nagu jaemüük, kasv on aeglustunud ning ekspordiga seotud näitajate, nagu tööstustoodang, aastakasv on kiirenenud.

Neljanda kvartali tööstustoodangu maht oli kuude kaupa väga heitlik – seda iseloomustasid järsud tõusud ja langused. See näitab, et välisnõudluse taastumine on veel habras. Peamiste kaubanduspartnerite tööstustoodang ega eksport ei viita olukorra kiirele paranemisele. Viimaste kuude jooksul on aga paranenud Põhjamaade majandususaldusindeksid ja tööstussektori tootmisootused, mis näitavad, et sealsete ettevõtjate pessimism on vähenemas.

Eesti Panga detsembris avaldatud prognoosi kohaselt kasvab majandus 2013. aastal 3%.

Kasutatud allikas: eestipank.ee

 

Be the first to comment

Leave a Reply