IronIC kiip – relv dopingu vastu spordis

IronIC kiipŠveitsi teadlased on leidnud uue lahenduse, kuidas paremini võidelda dopinguga puhtama spordi nimel. Selleks on uuel tehnoloogial põhinev kiip – IronIC.

Viimasel ajal on spordiuudiseid kuuldes üha enam teateid sportlaste dopingu tarvitamisest, olgu siis selleks kergejõustik, jalgrattasport või mõni muu ala. Keelatud ainete tarvitamiste tõttu on langenud mitmetele spordialadele ka päris palju halba varju. Seetõttu on kaotanud ka suuri sponsoreid nii ürituste korraldajad kui ka sportlased või nende meeskonnad. Doping on teema millega nii iga maa kui ka rahvusvahelised spordiorganisatsioonid üritavad võidelda.
Eelnevalt on pakutud välja mitmesuguseid ideid, et üritada kuidagi ennetada keelatud ainete tarvitamist, kuid märkimisväärsete saavutuste või avastusteni pole veel jõutud. Šveitsis on aga teadlased välja töödanud uue tehnoloogiaga kiibi, mis võimaldab kiirelt teada saada, kas sportlane tarvitab midagi kahtlast ning isegi jälgida tema liikumist, et pärast oleks võimalik selgeks teha, kust ja kelle käest antud aine on saadud. Šveitsi teadlaste loodud IronIC-kiip on mõne kuupmillimeetri suurune kiip, mis süstitakse sportlastele naha alla.
Kuidas kiip töötab? IronIC-kiibis on olemas seitse erisugust sensorit, sealhulgas nii raadiosaatja kui ka -vastuvõtja. Lisaks toimib kiip justkui nahaaluse vere uurimise laboratoorium. Sellele salvestatakse iga sportlase normaalne tavaline vere koostise kohta individuaalselt ning kõik, mis on justkui normist väljas võimaldab alustada täpsemat juurdlust.
IronIC-kiibi kaaslooja, teadlane Sandro Carrara, on Euronewsile antud intervjuus öelnud, et Šveitsi Anti-dopingu Analüüsi Laboratoorium ennustab, et 10 aasta pärast alates tänasest on iga sportlane kohustatud antud seadet endale laskma panna. See väidetavalt tagab kindluse nii sportlastele endile kui ka võimaldab kergemini jälile saada patustajatele dopingu vastu võitlevatel organisatsioonidel.
Kiibi temaatika tegelikult pole väga uus – nimelt juba 2000. aastatel on seda arutatud nn sportlase jälitamise eesmärgil. Sellel teemal on 2007. aastal ajalehes SLÕhtuleht sõna  võtnud ka meie OM-pronks Jaak Mae, kes ütles, et endale ta vägisi kiipi lasta ei pane, vaid sellisel juhul lõpetab tippspordi. Samas olid tol samal aastal antud kiibi kasutamise juurutamise poolt rootsi seitsmevõistluse OM-kuld Carolina Klüft ja kõrgushüppe OM-kuld Stefan Holm, kes ei teinud sellest probleemi ning mainisid rootsi ajalehele Svenska Dagbladet, et tipptasemel sportlaste puhul peab selline järelvalve olema, sest kõik sportlased peavad tahtma võistelda ning võita ausalt.
Kuna lähima kuu aja jooksul on välja tulnud mitmeid uusi lahvatanud dopingujuhtumeid, siis spordiorganisatsioonide juhid on hetkel vägagi pingsalt jälgimas igat võimalust, mis võimaldab spordialade puhtusele kaasa aidata. Kuigi IronIC-kiip pole veel täielikult välja töödeldud, siis leiavad täiendavad uuringud aset lähimate aastate jooksul, kuid lähitulevikus loodetakse sellest imekiibist suurt abi spordimaailmale.
Allikad: Euronews, www.sdb.se (Svenska Dagbladet), www.sport.delfi.ee, www.en-maktoob.screen.yahoo.com

Foto: www.pcandg.com

Be the first to comment

Leave a Reply