Janice Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele pikk perekonnanimi sundis Hawaii osariiki seadust muutma

Pikk perekonnanimiHawaii saarel elavale Janice Keihanaikukauakahihuliheekahaunaelele on tema pikk perekonnanimi alati probleeme tekitanud. Hiljuti aga niivõrd, et selle tõttu muudeti isegi kohalikku seadust.

Janice Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele soovis endale vanade dokumentide aegumise tagajärjel uusi taotleda. Uutel dokumentidel oli naise 36 tähest koosnev perekonnanimi trükitud 35 tähekohale, kusjuures eesnimi puudus dokumentidelt täielikult. Kui naine nõudis, et dokumentidel oleks nii tema ees- kui ka perekonnanimi täielikult kirjas, seadis kohalik omavalitsus naise fakti ette – korrektsete dokumentide saamiseks peab naine enda perekonnanime kas lühendama või hoopis muutma. Seda nõuti seetõttu, et Hawaii autojuhilubadel ning identifitseerimiskaardil on lubatud pikim perekonnanime tähtede arv 35, Janice’i perekonnanimes on aga 36 tähemärki koos polüneesia keeltes kasutatava ülakomaga.

Probleem perekonnanime pikkuse üle viis naise kohalikus liiklusametis vaidluseni, mille ta lõpuks võitis, kindlustades õigsuse näha dokumentidel enda täispikka nime. Uus seadus, mis hakkas kehtima 30. detsembril 2013, võimaldab maksimaalseks perekonnanime pikkuseks 40 tähemärki ja eesnimele 35 tähemärki.

Miks naine sellise vaidlustamise ette võttis? Nimelt seetõttu, et dokumendiga, kus puudus tema teine nimi, tekkis naisel politseiga pidevalt probleeme ning lisaks juhiloale ja identifitseerimiskaardile oli naine alati sunnitud kaasas kandma ka enda passi. Miks aga naine enda nime lühendada või muuta ei otsustanud? „Minu jaoks on mul selle perekonnanimega ka hingeline seos, mida ma murda ei taha. See on justkui mälestus minu nüüdseks siit ilmast lahkunud mehest, see on tema pärand!” nentis Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele. „See nimi on olnud minuga üle 20 aasta ja ma olen sellega kokku kasvanud.”

Allikad: www.jalopnik.com, www.ryot.org, www.bbc.co.uk

Pilt: www.giornalettismo.com/wp-content/uploads/2013/12/Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply