USAs Milwaukee linnas sulatatakse lumist maanteed juustuga

Lume sulatamine juustugaUSAs Wisconsini osariigis Milwaukee linnas otsustati kulutuste kokkuhoidmiseks lumiseid sõiduteid soola asemel juustuga sulatama hakata. Teadupoolest on Wisconsini osariik ka USA suurim juustutootja.

Käesoleva aasta talv pole lumega veel üllatanud ning tõenäoliselt sajabki see alla uuel aastal. Pakase tulekuga kerkib esile probleem libedatest teedest ja tänavatest. Wisconsini osariigis Milwaukee’is otsustati sel aastal probleemile uutmoodi läheneda ning teede sulatamiseks täiesti uudset lahendust kasutada.

Kui Wisconsini osariik on Ameerika Ühendriikides millegi poolest tuntud, siis on see juust. Kui meie peame juustu eelkõige toiduaineks, nautides seda roogades, võileibadel või suupisteks mõne meeldiva joogi kõrvale, siis Wisconsini osariigi juhtkond leidis juustu kasutamiseks veel ühe võimaluse. Kõlab veidralt, kuid nüüd sulatab osariik libedaid sõiduteid juustujääkidega.

Tegelikkuses jõuti selle ideeni juba 2008. aastal Polk County’s, kuid nüüd otsustasid Milwaukee linnajuhid seda ka ise proovida. Milleks? Asjaolu peitub nimelt selles, et maanteesoola ostmine on osariigi jaoks kallis ning kohalikku tootjat neil ei ole. Seetõttu katsetatigi soola asemel juustujäänuseid, mis osutus vägagi praktiliseks. 2008. aastal suudeti Polk County’s sellega säästa ligi 30% ulatuses kulutusi ehk ligi 40 000 USA dollarit.

Teede sulatamiseks kasutatakse igasuguseid juustujääke, mis segatakse kokku tavalise soolaga. Eelistatud on juustud nagu Provolone ja Mozzarella, kuna viimaste soolasisaldus on suurem. Juustu näol on tegemist palju kiirema sulatajaga ning seetõttu kulub vähem aega ka teede puhastamiseks.

Kokkuvõttes on antud lähenemine mõlemale osapoolele igati kasulik – juustutootjad saavad lahti väheste kuludega jääkproduktidest ning kohalikud omavalitsused hoiavad kokku kalli sulatussoola ostmise pealt.

Allikad: www.businessweek.com, www.news.discovery.com, www.tech.slashdot.org

Pilt: www.media.outsideonline.com/images/salt-truck-milwaukee_fe.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply